Dallime mes rishikimeve të "Agjencia Hapësinore Evropiane"

v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (Zëvendësim i eshte me është)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:Esahqdp.jpg|thumbparapamje|300px|Kryeqendra e Agjencisë Hapësinore Evropiane në Paris.]]
'''Agjencia Evropiane Hapësinore''' - AHE, ([[Anglishtja|ang.]] ''European Space Agency'', ESA) është një organizatë [[Ndërqeveritarizmi|ndërqeveritare]] [[Evropa|evropiane]] kushtuar kërkimit të [[Hapësira|hapësirës]]. Ajo u themelua në vitin [[1974]] me qëllim përmirësimin e bashkërenditjes së veprimtarive të fluturimeve<!--udhëtimeve--> hapësinore, dhe ka në gjirin e saj 17 shtete anëtare evropiane. Kryeqendra e saj gjendet në [[Parisi|Paris]]. AHE ka një personel prej rreth 1900 vetash me një buxhet vjetor afro 2.9 miliardë euro në vitin [[2007]].