Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

8 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: fy:Gletsjer)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|thumbparapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]]
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]
 
== Krijimi ==
[[Skeda:Icebergs cape york 1.JPG|thumbparapamje|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
 
== Shpejtësia e lëvizjes së akullnajave ==