Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleanca e shenjtë"

v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
''Aleanca e shenjtë'' thirrej marrëveshja e bërë më [[26 gusht]] [[1815]] në mes të Perandorisë Ruse, Perandorisë Austriake dhe Prusisë.
 
[[Skeda:Holy Alliance.png|thumbparapamje|200px|Aleanca e shenjtë]]
 
Kjo marrëveshje ishte nxitur nga ana e perandorit rus Aleksandërit I-rë dhe pas vendosjes së saj, marrëveshja u zgjerua me pranin e shteteve tjera. Me këtë marrëveshje, mbretërit deklaronin qëndrimin e tyre për mirëmbajtjen e fesë, paqes dhe drejtësisë. Në shenjë të kësaj marrëveshje u mbajtën kongresi evropian në Ahën ([[1818]]), në Tropau ([[1820]]), në Laibach (Lubjanë, [[1821]]), dhe në Veronë ([[1822]]). Rrjedha politike të ngushta me marrëveshjen si duket nuk ka pasur, mirëpo kjo shprehje u lidhë ngushtë shprehjen e politikës restauruese. Marrëveshja u thye si pasoj e interesave kundërthënëse të perandorëve me rastin e luftës greke për pavarësi.