Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika (kontinent)"

v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
|-
|} -->
[[Skeda:LocationAmericas.png|thumbparapamje|right|300px| Pozita gjeografike e kontinetit të Amerikës]]
'''Amerika''' - paraqet një tërësi teritoriale e cila përfshi në vete dy kontinente të cilët janë te njohur si [[Amerika Veriore]] dhe [[Amerika Jugore]].