Dallime mes rishikimeve të "Anaksimandri"

4 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (r2.7.2) (roboti shtoj: tt:Анаксимандр)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:Anaximander.jpg|thumbparapamje|right|200px|Detaj i pikturës ''Shkolla e Athinës'' nga Rafaeli, 1510-1511. Ky mund të jetë përfaqësojë Anaksimandrin që shkon pak në të majtë të Pitagorës]]
'''Anaksimandri''' (Miles 610-547 para Krishtit) ishte një filozof jonian. Nxënës i Talesit, zuri vendin e tij në krye të shkollës joniane, në MIles. Nga ai na kanë mbetur vetëm disa fragmente të parëndësishme. Por ka qenë i pari që ka hartuar një hartë të botës dhe që pranon se yjet sillen rrotull rreth yllit polar. Ai shpjegon botën që e quan ''pafundësia'' (apeiron), duke u nisur nga ndarja e të kundërtave (si e nxehta dhe e ftohta, e thata dhe e lagështa) që, kur shfaqen, s'bëjnë gjëtjetër veçse ndahen. Çdo lindje është ndarje e të kundërtave ; çdo vdekje, një kthim drejt bashkimit në pafundësi. Këto koncepte u paraprijnë koncepteve të [[Herakliti]]t.
Anaksimandri bashkë me tre filozofë të tjerë të shkollës joniane (Talesin, Anaksimenin dhe Anaksagorën) shënojnë fillimet e shkencës greke, domethënë të shkencës perëndimore në tërësi.