Ndryshimi mes inspektimeve të "Frashëri (Përmet)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Fshat në Shqipëri
| Emri = FrashëriFrashër
| Foto =
| Rrethi = Rrethi i Përmetit
| Gjerësia = 40.366917
| Gjatësia = 20.430235
| Faqja interneti = https://www.facebook.com/FrasherPermetAlbania
}}
'''Frashëri''' ndodhet në [[rrethi i Përmetit|rrethin e Përmetit]]. Ky fshat për herë të parë na del në regjistrin osman në vitin [[1431]]-[[1432]]. Sipas këtyre regjistrave, Frashëri është vendbanim i vogël me 12 shtëpi. Ky vendbanim në ecurinë historike sa vjen dhe rritet, aq sa në mesin e shekullit 19 numërohen 150 shtëpi, ndërsa në fillimet e shekullit XX-të, shënohen me 550 shtëpi. Pra, gati një qytet i vogël malor.
Anonymous user