Ndryshimi mes inspektimeve të "Kolumbia Britanike"

Importim automatik i artikujve *** existing text overwritten ***
(Importim automatik i artikujve)
 
(Importim automatik i artikujve *** existing text overwritten ***)
| ora_verore =
| kodi_postar = V (prefiksi) </br>BC (kodi)
| produkti_brendshëm_bruto = {{formatnum:197931}} [[Milioni|mln]] [[Dollari kanadez|C$]]{{Cite web|url = http://www40.statcan.ca/l01/cst01/econ15.htm |title = Gross domestic product, expenditure-based, by province and territory|accessdate=02 qershor 2010 |Gjuha = en|publisher = [[Statistics Canada]]|accessdate=10 nëntor 2009}} (2008)
| kodi_ISO = CA-BC
| përfaqësia_parlamentare = [[Dhoma e Komunëve (Kanada)|Dhoma]]: 36 </br> [[Senati i Kanadasë|Senati]]: 6
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| gjatësia = -123.365556
}}
'''Kolumbia Britanike''' është një [[Provincat dhe territoret e Kanadasë|provincë]] në [[Kanada]]. Provinca ka një sipërfaqe 944735 km² dhe popullsi 4419974 banorë.<ref>{{cite web
| url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A
| title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)
| publisher=Statistics Canada
| date = 8. 2. 2012.
| accessdate = 22. 10. 2012.}}</ref> dhe është themeluar më [[20 korrik]] [[1871]]. [[Viktoria (Kolumbia Britanike)|Viktoria]] është kryeqëndra e provincës.
[[Viktoria (Kolumbia Britanike)|Viktoria]] është kryeqëndra e divizionit.
 
==Referenca==