Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Finlandës"

v
r2.7.3) (roboti shtoj: eu:Finlandiako geografia; Ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: eu:Finlandiako geografia; Ndryshime kozmetike)
{{KUFFIN}}
'''[[Finlanda]]''' ndodhet në pjesën veriore të [[Evropë]]s, me dalje në [[detin Baltik]], [[Gjiri Bothnia|gjirin Bothnia]], [[Gjiri i Finlandës|gjirin e Finlandës]] në mes të Suedisë dhe Rusisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Finlandës është 338,145 km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 64 00 '''V''', 26 00 '''L''' dhe 304,473 km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 33,672 km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Finlandës është 1,250 km e gjatë dhe vija kufitare tokësore është 2,690 km që e ndajnë atë nga [[Norvegjia]] (736 km), [[Suedia]] (614 km) dhe [[Rusia]] (1,340 km).
 
Klima e Finlandës ndryshon varësisht nga viset e sajë por kryesisht zotëron një klimë polare e ftohtë. Falë liqeneve të shumtë në këtë pjesë (60 000 liqenjë) të cilët ndikojnë në zbutjen e të ftohtit është i mundshëm edhe jetesa e njerëzve.
 
Pjesa më e madhe e relievit e përbëjnë terrenet e rrafshëta të cilat ndërpriten rrallë nga malet e ulëta dhe liqenet. Pika më e ultë e relievit gjendet nën brigjet e detit Baltik (0m) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,328 metrave në vendin e quajtur Halti në pjesën veriore të vendit afër kufirit me Norvegjinë.
[[en:Geography of Finland]]
[[es:Geografía de Finlandia]]
[[eu:Finlandiako geografia]]
[[fi:Suomen maantiede]]
[[fr:Géographie de la Finlande]]