Dallime mes rishikimeve të "Truri"

551 bytes removed ,  9 vjet më parë
v (roboti shtoj: gu:મગજ)
{{medi-cung}}
 
[[Kategoria:Neuroshkencë]]
[[Kategoria:Anatomi]]
[[Kategoria:Organe]]
 
Qka quajme nerv? Nerv quajme disa neurone te mbeshtjella bashke ose tube fijesh te qelizave nervore te mbeshtjella se bashku. Qka quajme sinapsa.? Sinapsa eshte vendi ku dy neurone arfohen njeri me tjetrin ose prane por nuk preken d.m.th. sinapsa eshte vendi ku ngacmimi nervor nga nje neuron kalon ne tjetrin.Kjo behet ne menyre qe aksoni i nje neuroni iu afrohet dentriteve te neuronit tjetr dhe ngacmimi perqohet ne neuronin tjeter.
 
[[af:Brein]]