Dallime mes rishikimeve të "Gjiri i Drinit"

1 byte removed ,  10 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Skeda:Shëngjin.jpg|thumb|Porti i Shëngjinit]]
[[Skeda:Kepi i Rodonit.jpg|thumb|upright|Fundi jugor i Gjirit të Drinit dhe Kepi i Rodonit]]
'''Gjiri i lumit Drin''' ({{SqS|''Gjiri i Drinit'' ose ''Pellgu i Drinit''}}) është një [[Gji (deti)|gji detar]] në pjesen juglindore të [[Deti Adriatik|Adriatikut]] pergjate bregdetit [[Shqipëria|Veriut të Shqipërisë]]. Linja bregdetare e gjirit të Drinit shtrihet nga derdhja e [[Buna (Deti Adriatik)|Bunës]], dem Grenzfluss zwischen [[Montenegro]] und Albanien, bis zum [[Kepi i Rodonit]] nördlich von [[Durrës]]. Die Distanz zwischen diesen beiden Punkten beträgt 30 km; die Küstenlinie ist über 60 Kilometer lang.