Dallime mes rishikimeve të "Zef Deda"

641 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1131194 i bërë nga 92.60.23.28 (diskutimet))
[[Skeda:Zef Deda.jpg|thumb|300px]]
'Zef Deda eshte nje nga komedianet me te mire te Shqiperi. Lindi ne Shkoder me 27 Korrik 1950. Eshte shkolluar ne qytetin e tij te lindje, dhe ne politeknikumin e ndertimit ne Tirane. Fillon shkollen e larte per gjuhe - letersi, por nuk e mbaron dot per arsye shemdetsore. Ka punuar per me shume se 40 vjet ne teatrin MIGJENI te Shkodres. Talenti i tij spikat qe ne moshe te vogel. Me nje shkathtesi dhe me nje plastike te shkeqyer psiko-fizike ai arrine te rrealizoje qindra figura artistike. Prandaj dhe eshte mjaft i dashur per publikun shqiptar, sidomos ate Shkodran. Pas nje shkeputje prej 6 vitesh, per shkak te emigrimit jashte atdheut, ai kthehet ne vitin1996 ne shqiperi per te ushtruar profesionin e aktorit , te cilin e vazhdon me shume sukses. Zef Deda eshte i martuar me znj. Rozina Deda dhe ka dy djem Julian Deda dhe Marjan Deda.
'''Zef Deda''' [[Artisti i Merituar]] i estradës Shkodrane nga Shqipëria.
 
Zefi është një humorist i popullarizuar shqiptar, si në veri të [[Shqipëria|Shqiërisë]] po ashtu edhe në pjesët tjera.
 
 
6

edits