Ndryshimi mes inspektimeve të "Zef Deda"

92 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
# [[Skeda:Zef Deda.jpg|thumb|300px]]
'[[Zef Deda]] eshteështë njenjë nga komedianetkomedianët me te miremirë te ShqiperiShqiperisë, njiheti ndryshecilësuar edhe si charlie[[Charlie chaplinChaplin]] i ShqiperiseShqiperisë . Lindi ne Shkoder me 27 Korrik 1950. EshteEshtë shkolluar ne qytetin e tij te lindjelindjes, dhe ne politeknikumin e ndertimitndërtimit ne TiraneTiranë. Fillon shkollenshkollën e lartelartë perpër gjuhe - letersiletërsi, por nuk e mbaron dot perpër arsye shemdetsoreshëndetësore. Ka punuar perpër me shumeshumë se 40 vjet ne teatrin MIGJENI[[Teatri teMigjeni|Migjeni]] Shkodrestë Shkodrës. Talenti i tij spikat qe ne moshemoshë te vogelvogël. Me njenjë shkathtesishkathtësi dhe me njenjë plastikeplastikë te shkeqyershkelqyër psiko-fizike ai arrine te rrealizojerealizojë qindra figura artistike. Prandaj dhe eshteështë mjaft i dashur perpër publikun shqiptar, sidomos ateatë Shkodran. Pas njenjë shkeputje prej 6 vitesh, perpër shkak te emigrimit jashtejashtë atdheut, ai kthehet ne vitin1996vitin ne1996 shqiperi perShqipëri tepër të ushtruar profesionin e aktorit , te cilin e vazhdon me shumeshumë sukses. Zef Deda eshteështë i martuar me znj. Rozina DedaDedën dhe ka dy djem, [[Julian Deda]] dhe Marjan Deda.
===Rolet e tij kryesore===
 
*Kunati i shokut Xhemal
Disa nga rolet e tij me te spikatur:
*Kola i dritave
 
*Charlie chaplin (imitim)
Kunati i shokut Xhemal
*Kusheriri nga amerika
Kola i dritave
*Altini (altufi) Dhjetra emisjone per femije
Charlie chaplin (imitim)
*Ne filmin "gjurme ne kaltersi" 1981
Kusheriri nga amerika
Altini (altufi) Dhjetra emisjone per femije
Ne filmin "gjurme ne kaltersi" 1981