Ndryshimi mes inspektimeve të "Zef Deda"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
# [[Skeda:Zef Deda.jpg|thumb|300px]]
[['''Zef Deda]]''' është një nga komedianët më të mirë të Shqiperisë, i cilësuar edhe si [[Charlie Chaplin]] i Shqiperisë . Lindi ne Shkoder më 27 Korrik 1950. Eshtë shkolluar në qytetin e tij të lindjes, dhe në politeknikumin e ndërtimit në Tiranë. Fillon shkollën e lartë për gjuhe - letërsi, por nuk e mbaron dot për arsye shëndetësore. Ka punuar për më shumë se 40 vjet në teatrin [[Teatri Migjeni|Migjeni]] të Shkodrës. Talenti i tij spikat që në moshë të vogël. Me një shkathtësi dhe me një plastikë të shkelqyër psiko-fizike ai arrine të realizojë qindra figura artistike. Prandaj dhe është mjaft i dashur për publikun shqiptar, sidomos atë Shkodran. Pas një shkeputje prej 6 vitesh, për shkak te emigrimit jashtë atdheut, ai kthehet në vitin 1996 në Shqipëri për të ushtruar profesionin e aktorit , të cilin e vazhdon me shumë sukses. Zef Deda është i martuar me Rozina Dedën dhe ka dy djem, [[Julian Deda]] dhe Marjan Deda.
===Rolet e tij kryesore===