Ndryshimi mes inspektimeve të "Oslo"

1.042 bytes removed ,  7 vjet më parë
Importim automatik i artikujve *** existing text overwritten ***
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ne:ओस्लो)
(Importim automatik i artikujve *** existing text overwritten ***)
{{Ky artikull|Për përdorime të tjera shiko: ''[[Oslo (kthjellim)]]''.}}
{{Qytet (Norvegjia)
{{Cung|Norvegjia}}
|Qyteti =Oslo
{{Kartela vendbanim
|Emri Norvegjisht =
|Nofka emri = Oslo
|Moto emri_amtar = [[Latinisht|lt]] ''Unanimiter et constanter'' =
| lloji_vendbanimit = [[Komuna në Norvegji|komunë]]
|Flamuri_foto =
|Flamuri_artikull nofka =
|Emblema_foto motoja =Oslo komm.svg
| figura = OSLO-NO-05 05 ubt.jpeg
|Emblema_artikull =Emblema e Oslos
|Pamje figura_përshkrimi =Oslo city in 10 images.jpg
<!--Administrimi territorial-->
|Bashkia =Oslo
|Qarku =Oslo
|Rrethi =[[Norvegjia lindore|Østlandet]]
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 454.03
|Sipërfaqja urbane = 285.26
|Sipërfaqja metropolitane= 8,900
|Popullsia = 605,005
|Dendësia = 1,332.5
|Zona urbane = 3,197.2
|Zona metropolitane = 162.1
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi = 1048
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Kryetari =Fabian Stang
|Partia =
|Faqja Zyrtare =[http://www.oslo.kommune.no/ oslo.kommune.no]
| gjer_g=59 | gjer_m=56 | gjer_s= 58
| gjat_g=10 | gjat_m=45 | gjat_s= 23
|autotekst=
}}
'''Oslo''' është kryeqyteti i shtetit skandinav [[Norvegjia]]. 454 [[km²]], dhe ka mbi 500 000 banorë. Në këtë qytet banojnë edhe [[shqiptarë]], shumica e tyre nga [[Kosova]] dhe [[Maqedonia]].
 
| flamuri_figura = Flag of Oslo.png
== Pak histori ==
| flamuri_artikulli =
| flamuri_gjerësia =
| stema_figura = Oslo komm.svg
| stema_artikulli =
| stema_gjerësia =
 
| shteti = NOR
== Ekonomia ==
| shteti_shënim =
Oslo është një qendër e rëndësishme e diturisë detare në Europë dhe është baza e afërsisht 980 kompanive dhe 8,500 punonjësve të industrisë detare midis të cilave janë disa nga kompanitë më të medhaja në botë të tregtisë detare dhe sigurimeve. Porti i Oslos eshte porti më i madh në Norvegji, për sasi madhrash dhe për pasagjerë. Afërsisht 6000 anije shërbehen nga ky port cdo vit, që përbëjne 6 milion tonë kargo dhe mbi 5 milion pasagjerë. Prodhimi total bruto i Oslos në vitin 2003 ishte 33.876 miliard Euro qe perbene 17% e prodhimit bruto të Norvegjisë. Rajoni reth Oslos është nga më të pasurit në Europë me një prodhim bruto per koke prej 49,465 Euro. Në qoftë se Norvegjia do të ishte anëtare e Bashkimit Europian, qendra metropolitane e Oslos do të ishte e katërta më e pasur në BE pas qendrës së Londrës, Brukselit dhe Luksemburgut.
| shkalla_administrative = 3
Oslo gjithashtu është një nga qytetet më të shtrenjta në botë. Sipas një raporti të pegatitur nga banka zvicerane UBS në 2006, Londra dhe Oslo ishin qytetet më të shtrenjta në botë.
| ndarja_adm_shkalla_1 = Østlandet
| ndarja_adm_shkalla_2 = Oslo
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_1 =
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 = Oslo (qark)
| ndarja_adm_shkalla_3 =
| kryetari = Fabian Stang
| partia_udhëheqëse = [[Høyre]]
| data_zgjedhjes =
| kryeqëndra = Oslo
| gjuhë_zyrtare =
 
| lartësia =
== Demografia ==
| sipërfaqja = 454
| sipërfaqja_urbane =
| sipërfaqja_metropolitane =
| sipërfaqja_tokë =
| sipërfaqja_ujë =
| popullsia = 607292
| popullsia_data = 2010
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane =
| dendësia =
 
| prefiksi =
== Kultura ==
| targa =
| etnohoronimi = Osloenser, ose Oslokvinne/mann
| themelimi =
| zona_klimatike =
| zona_kohore = [[UTC+1]]
| ora_verore =
| kodi_postar =
| kodi_ISO =
| kodi_statistikor = 1243
| produkti_brendshëm_bruto =
| përfaqësia_parlamentare =
| aeroporti =
| aeroporti_largësia =
| www = www.oslo.kommune.no
| www_përshkrimi =
| www_gjuha =
 
| harta_foto = Norway Oslo - Oslo.svg
| harta_foto_përshkrimi =
| harta_lokalizuese =
| harta =
| harta_gjerësia =
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 59
| gjer_m = 55
| gjer_s =
| gjer_dr = N
| gjat_g = 10
| gjat_m = 45
| gjat_s =
| gjat_dr = E
| harta2 =
| harta_gjerësia2 =
| harta_përshkrimi2 =
| gjerësia =
| gjatësia =
}}
'''Oslo''' është një [[Komunat e Norvegjisë|komunë]] në [[Qarqet e Norvegjisë|qarkun]] [[Oslo]], [[Norvegji]]. Komuna ka një sipërfaqe 454 km² dhe popullsi 607292 banorë<ref>[http://www.ssb.no/folkendrkv/2012k2/tabeller.html Të dhëna statistikore mbi popullsinë e komunave të Norvegjisë.]</ref>.
 
== Demografia ==
[[Skeda:Befolkningsutvikling kommune 1243.svg|300px|majtas|parapamje|Popullsia e komunës]]
Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti [[1950]].<ref>[http://www.ssb.no/emner/02/02/folkendrhist/tabeller/tab/{{{kodi_stat}}}.html Të dhëna mbi popullsinë e komunës duke filluar nga viti 1951.]</ref>
 
== Politika Referenca==
{{referenca}}
[[Skeda:Oslo_palace1.jpg|thumb|Pallati mbretëror në Oslo, Norvegji]]
 
==Projekte të tjera==
== Shiko edhe këtë ==
* {{Commonscat|Oslo|Oslo}}
* [[Norvegjia]]
* [[Universiteti i Oslos]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.visitoslo.com/indexe VisitOslo]
 
==Lidhje të jashtme==
* {{URL|www.oslo.kommune.no|Faqja zyrtare www.oslo.kommune.no}}
 
{{Ndarja administrative në qarkun Oslo}}
{{Gjeo-cung}}
{{Portal|Norvegjia}}
{{Kryeqytetet e Evropës}}
 
[[Kategoria:QyteteKomuna në Norvegji]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Evropë]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
 
<!-- Ndëlidhje wiki -->
[[af:Oslo]]
[[am:ኦስሎ]]
[[an:Oslo]]
[[ang:Oslo]]
[[ar:أوسلو]]
[[arc:ܐܘܣܠܘ]]
[[az:Oslo]]
[[bar:Oslo]]
[[bat-smg:Uoslos]]
[[be:Горад Осла]]
[[be-x-old:Осьлё]]
[[bg:Осло]]
[[bo:ཨོ་སི་ལོ།]]
[[bpy:ওসলো]]
[[br:Oslo]]
[[bs:Oslo]]
[[ca:Oslo]]
[[ckb:ئۆسلۆ]]
[[co:Oslu]]
[[crh:Oslo]]
[[cs:Oslo]]
[[csb:Oslo]]
[[cv:Осло]]
[[cy:Oslo]]
[[da:Oslo]]
[[de:Oslo]]
[[diq:Oslo]]
[[ee:Oslo]]
[[el:Όσλο]]
[[en:Oslo]]
[[eo:Oslo]]
[[es:Oslo]]
[[et:Oslo]]
[[eu:Oslo]]
[[fa:اسلو]]
[[fi:Oslo]]
[[fiu-vro:Oslo]]
[[fo:Oslo]]
[[fr:Oslo]]
[[frp:Oslo]]
[[frr:Oslo]]
[[fy:Oslo]]
[[ga:Osló]]
[[gag:Oslo]]
[[gd:Oslo]]
[[gl:Oslo]]
[[gv:Oslo]]
[[he:אוסלו]]
[[hi:ओस्लो]]
[[hif:Oslo]]
[[hr:Oslo]]
[[hsb:Oslo]]
[[ht:Oslo]]
[[hu:Oslo]]
[[hy:Օսլո]]
[[ia:Oslo]]
[[id:Oslo]]
[[ie:Oslo]]
[[io:Oslo]]
[[is:Ósló]]
[[it:Oslo]]
[[ja:オスロ]]
[[jv:Oslo]]
[[ka:ოსლო]]
[[kk:Осло]]
[[kl:Oslo]]
[[ko:오슬로]]
[[ku:Oslo]]
[[kv:Осло]]
[[kw:Oslo]]
[[ky:Осло]]
[[la:Asloa]]
[[lb:Oslo]]
[[lez:Осло]]
[[lij:Oslo]]
[[lmo:Oslo]]
[[ln:Oslo]]
[[lt:Oslas]]
[[lv:Oslo]]
[[mg:Oslo]]
[[mi:Ōhoro]]
[[mk:Осло]]
[[ml:ഓസ്ലൊ]]
[[mr:ओस्लो]]
[[mrj:Осло]]
[[ms:Oslo]]
[[mt:Oslo]]
[[my:အော့စလိုမြို့]]
[[myv:Осло ош]]
[[mzn:اسلو]]
[[na:Oslo]]
[[nah:Oslo]]
[[nds:Oslo]]
[[nds-nl:Oslo]]
[[ne:ओस्लो]]
[[nl:Oslo]]
[[nn:Oslo]]
[[no:Oslo]]
[[nov:Oslo]]
[[oc:Òslo]]
[[os:Осло]]
[[pap:Oslo]]
[[pl:Oslo]]
[[pms:Òslo]]
[[pnb:اوسلو]]
[[pt:Oslo]]
[[qu:Oslo]]
[[ro:Oslo]]
[[roa-rup:Oslo]]
[[ru:Осло]]
[[sah:Осло]]
[[sc:Oslo]]
[[scn:Oslu]]
[[sco:Oslo]]
[[se:Oslo]]
[[sh:Oslo]]
[[simple:Oslo]]
[[sk:Oslo]]
[[sl:Oslo]]
[[so:Oslo]]
[[sr:Осло]]
[[sv:Oslo]]
[[sw:Oslo]]
[[szl:Oslo]]
[[ta:ஒஸ்லோ]]
[[tg:Осло]]
[[th:ออสโล]]
[[tl:Oslo]]
[[tpi:Oslo]]
[[tr:Oslo]]
[[ts:Oslo]]
[[tt:Осло]]
[[tw:Oslo]]
[[udm:Осло]]
[[ug:ئوسلو]]
[[uk:Осло]]
[[ur:اوسلو]]
[[uz:Oslo]]
[[vec:Oslo]]
[[vep:Oslo]]
[[vi:Oslo]]
[[vo:Oslo]]
[[war:Oslo]]
[[wo:Oslo]]
[[yo:Oslo]]
[[zh:奥斯陆]]
[[zh-min-nan:Oslo]]
[[zh-yue:奧斯陸]]