Ndryshimi mes inspektimeve të "Oslo"

1.278 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Importim automatik i artikujve *** existing text overwritten ***)
| emri = Oslo
| emri_amtar =
| lloji_vendbanimit = qytet dhe [[Komuna në Norvegji|komunë]]
| nofka =
| motoja = [[Latinisht|lt]] ''Unanimiter et constanter''
| figura = OSLOOslo-NOmontage-05 05 ubtwiki.jpegjpg
| figura_përshkrimi =
 
| gjatësia =
}}
'''OsloOsloja''' është njëkryeqyteti i [[Norvegjia|Norvegjisë]] dhe [[Komunat e Norvegjisë|komunë]] në [[Qarqet e Norvegjisë|qarkun]] [[Oslo]], [[Norvegji]]. Komuna kaKa një sipërfaqe 454 km² dhe popullsi 607292 banorë<ref>[http://www.ssb.no/folkendrkv/2012k2/tabeller.html Të dhëna statistikore mbi popullsinë e komunave të Norvegjisë.]</ref>. Në këtë qytet banojnë edhe [[shqiptarë]], shumica e tyre nga [[Kosova]] dhe [[Maqedonia]].
 
== Demografia ==
[[Skeda:Befolkningsutvikling kommune 1243.svg|300px|majtas|parapamje|Popullsia e komunës]]
Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti [[1950]].<ref>[http://www.ssb.no/emner/02/02/folkendrhist/tabeller/tab/{{{kodi_stat}}}.html Të dhëna mbi popullsinë e komunës duke filluar nga viti 1951.]</ref>
 
== Ekonomia ==
Oslo është një qendër e rëndësishme e diturisë detare në Europë dhe është baza e afërsisht 980 kompanive dhe 8,500 punonjësve të industrisë detare midis të cilave janë disa nga kompanitë më të medhaja në botë të tregtisë detare dhe sigurimeve. Porti i Oslos eshte porti më i madh në Norvegji, për sasi madhrash dhe për pasagjerë. Afërsisht 6000 anije shërbehen nga ky port cdo vit, që përbëjne 6 milion tonë kargo dhe mbi 5 milion pasagjerë. Prodhimi total bruto i Oslos në vitin 2003 ishte 33.876 miliard Euro qe perbene 17% e prodhimit bruto të Norvegjisë. Rajoni reth Oslos është nga më të pasurit në Europë me një prodhim bruto per koke prej 49,465 Euro. Në qoftë se Norvegjia do të ishte anëtare e Bashkimit Europian, qendra metropolitane e Oslos do të ishte e katërta më e pasur në BE pas qendrës së Londrës, Brukselit dhe Luksemburgut.
Oslo gjithashtu është një nga qytetet më të shtrenjta në botë. Sipas një raporti të pegatitur nga banka zvicerane UBS në 2006, Londra dhe Oslo ishin qytetet më të shtrenjta në botë.
 
==Referenca==