Dallime mes rishikimeve të "Lugati"

1.121 bytes added ,  9 vjet më parë
Po kategorite dhe lidhjet me enciklopedite ne gjuhe te tjera pse i hoqe
No edit summary
(Po kategorite dhe lidhjet me enciklopedite ne gjuhe te tjera pse i hoqe)
 
Në jug të Shqipërisë shkonin të premten t’ia zbulonin varrin, i vinin përsipër një turrë me shkarpa, gjysëm oke parafinë nën to, dhe pastaj e digjnin. Por ky veprim ndërmerrej vetëm kur i pllakoste ndonjë fatkeqësi e madhe. Në Korcë këto veprime i bënin të shtunën, kur besohej se Lugati fle. Shkonin dhe hapnin varrin e atij që s’i kish mbushur të dyzetat dhe pot a gjenin në këmbë e digjnin, duke u kujdesur që të mos i linin as shenjë as nishan, se besonin se ngjallej prapë. Këto mënyra të luftimit të Lugatit kanë gjegjëset e tyre edhe në mesin e ilirëve. Kështu ndoshta për tu mbrojtur nga shpirtërat e këqinj të të vdekurve, kufomat e disa të vdekurve nuk i fusnin në varr në pozicion normal, por i vendosnin përmbys, me kokë të ndarë nga trupi ose dhe me gjysmë trupi. Lugatin e bashkojnë me shpirtin e ajrit. Quhet edhe Luvgat-i, Lugjat-i, Kullunxh-i (Mbiudh e Maqellarës-Dibër), Zhikul (arbëreshët e Greqisë), Shikul (arbëreshët e Greqisë), Labic, Vapir-i (Cabej), Baba-u (Santa Sofia d’Epiro, Kozencë), Arman-i (B. Bilota), Arman’je (P. Camodeca: Dizionario), Avi/s-zi (Frascineto), Bobok, Bobua, Bun, Bjukull, Hje, Korrobac, Kukubin, Papacom, Pehmë, Spamëndall, Stihji, Shkërba, Umbër, Facom, Kuk, Kukuban, Garramac, Duarlidhur (euf., Kuteli). Del edhe në toponimi: Ara e Lugatit (Kosovë), Sylugati (fshat në Elbasan, përmendet në shek. XV).
 
 
[[Kategoria:Mitologji]]
 
[[af:Spook]]
[[ar:شبح]]
[[bg:Дух (призрак)]]
[[bh:भूत]]
[[bn:ভূত]]
[[ca:Fantasma]]
[[chr:ᎠᏂᏣᏍᎩᎵ]]
[[cs:Přízrak]]
[[cy:Ysbryd]]
[[da:Spøgelse]]
[[de:Gespenst]]
[[el:Φάντασμα]]
[[en:Ghost]]
[[eo:Fantomo]]
[[es:Fantasma]]
[[et:Kummitus]]
[[eu:Mamu]]
[[fa:شبح]]
[[fi:Kummitus]]
[[fr:Fantôme]]
[[fy:Spoek]]
[[gl:Pantasma]]
[[he:רוח רפאים]]
[[hu:Kísértet]]
[[id:Hantu]]
[[io:Fantomo]]
[[is:Draugur]]
[[it:Fantasma]]
[[ja:亡霊]]
[[ko:유령]]
[[la:Larva]]
[[lt:Vaiduoklis]]
[[lv:Spoks]]
[[mk:Духови]]
[[mr:भूत]]
[[ms:Hantu]]
[[my:သရဲ]]
[[nah:Tlācanēxquimilli]]
[[nds-nl:Spoek]]
[[ne:भूत]]
[[nl:Spook]]
[[nn:Spøkelse]]
[[no:Spøkelse]]
[[oc:Fantauma]]
[[or:ଭୂତ]]
[[pl:Duch (spirytyzm)]]
[[pt:Fantasma]]
[[ro:Stafie]]
[[ru:Привидение]]
[[scn:Fantàsima]]
[[sh:Duh (prikaza)]]
[[simple:Ghost]]
[[sk:Duch (prízrak)]]
[[sl:Duh]]
[[su:Jurig]]
[[sv:Spöke]]
[[ta:ஆவி]]
[[te:దెయ్యం]]
[[th:ผี]]
[[tr:Hayalet]]
[[tt:Öräk]]
[[uk:Привид]]
[[vi:Ma]]
[[zh:鬼]]
[[zh-yue:鬼]]