Ndryshimi mes inspektimeve të "Violina"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
clean up, replaced: shqipëtar → shqiptar using AWB
v (r2.7.3) (roboti shtoj: pa:ਵਾਇਲਿਨ, tt:Скрипка; Ndryshime kozmetike)
v (clean up, replaced: shqipëtar → shqiptar using AWB)
Me ndihmën e skanerit CT me rezolucion të lartë, hulumtimet në Institutin Smithsonian kohët e fundit bënë një hap gjigand përpara, për të kuptuar më mirë të fshehtat e inxhinierisë në zejtarinë që lutajo Stradivari ndërmori për secilin nga instrumentat e tij.
Shumë detaje të ndërlikuara dhe të papara më parë janë zbuluar në imazhet dixhitale,
të tilla si “arna” në brendesi të violinës, trupin e saktë dhe delikat të çdo pjese prapa dhe para. Një zbulim i bërë është vëllimi i drurit në ndërtimin e violinës prej 41,6 %, si dhe vëllimi i ajrit brënda në violinë vetëm 8,2 %.
Stradivari mbajti konstant vëllimin e ajrit të violinës së tij, si trend të ndërtimit duke lëvizur në drejtim të një bordi të hollë druri," thotë Frohlich. Trashësia e drurit të përdorur në ndërtim ndikon në peshën e instrumentit.
Arkitektura e përgjithshme e instrumentave si dhe karakteristika të tjera me kalimin e kohës kanë pësuar ndryshime të vogla. Duke bërë që violina të mbetet pak a shumë e njëjtë, në 350 vitet e fundit.
== Studime shqiptare ==
[[Skeda:Violina-bujar-kardashi.png|thumb|Violina "Albani" veper e lutaios shqiptar Bujar Kardashi]]
Një studim i vitit 1982 i lutajos [[Bujar Kardashi]], drejtues i repartit të prodhimit të violinave në Tiranë dhe prodhues i mbi 115 violinave, thotë se lënda e parë, kryesisht bredh për planin harmonik importohej edhe nga “Bonxhorno” një vënd në “alpet Albaneze”, i cili zgjidhej me kujdes që të ish rritur në kushte të vështira ushqimore, në vëndndodhjen e lendës të mos kish rryma kundërshtuese ajri, bima duhet të kish marrë pa pengesa rrezatimin e diellit, dhe me një diameter mbi 70cm70 cm, rrathet koncentrik të saëj duhet të ishin të shpeshta, të ngjeshura dhe të padeformuara, lënda nuk duhet të kishte nyje, si dhe shumë veçori të tjera. Kjo lëndë kalonte pastaj në proçese të tjera inpenimi, trajtimi e staxhonimi. Prodhuesit shqipëtarshqiptar e zgjidhnin lëndën kryesisht në zona të njohura për cilësinë e lëndës drusore qofte bredh apo panjë. Por një nga faktorët e kësaj cilësie të lartë është dhe koha e gjatë e vetstaxhonimit të instrumentit, nisur nga kjo pikpamje mund të themi se koha i dha pavdeksinë këtyre instrumentave.
 
Një rëndësi të vecantë ka përgatitja e lustrës dhe vetë procesi i Lustrimit i cili është një proces shumë i rëndësishëm ne realizimin e një violine.
* a. Bishti
* b. çelësat
* c. Tastiera
* d. Vetulla e tastierës
 
 
{{Link FA|simple}}
 
[[af:Viool]]
[[als:Geige]]