Dallime mes rishikimeve të "Montgomery"

28 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: nap:Montgomery (Alabama); Ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (roboti shtoj: uz:Montgomery (Alabama))
v (r2.7.3) (roboti shtoj: nap:Montgomery (Alabama); Ndryshime kozmetike)
Qyteti u inkorporua në vitin 1819, si një bashkim i dy qyteteve që shtriheshin përgjatë lumit Alabama. Ai u bë e kryeqytet i shtetit në 1846. Në shkurt 1861, Montgomeri u zgjodh si kryeqyteti i parë i Konfederatës së Shteteve të Amerikës, deri kur selia e qeverisë u çvendos në Richmond, Virginia në maj të atij viti. Gjatë mesit të shekullit të 20-të, Montgomeri ishte qendra kryesore e Lëvizjes për të Drejtat Civile të Afro-amerikanëve.
 
Sot, përveç shumë selive të Agjencive qeveritare të Alabamës, Montgomeri ka edhe një prani të madhe ushtarake për shkak Bazës Ajrore Ushtarake Maksuell. Në Montgomery ndodhen universitetet publike si Universiteti Shtetëror i Alabamës, Universiteti i Trojës (filiali i Montgomerit), dhe Universiteti i Auburn-it (filiali i Montgomerit), kolegjet private si Universiteti Faulkner, Kolegji Huntingdon, dhe Shkolla Juridike Thomas Jones Goode. Në Montgomeri ndodhet gjithashtu Hyundai Motor Manufacturing Alabama, uzina e prodhimit të automobilave Hyundai.
 
== Historia ==
[[mr:माँटगोमेरी, अलाबामा]]
[[mrj:Монтгомери (Алабама)]]
[[nap:Montgomery (Alabama)]]
[[new:मोन्टगोमरी, अलाबामा]]
[[nl:Montgomery (Alabama)]]