Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi diskutim:Euriditi"

:Edhe nje gje tjeter. Une editore me eksperience si Fjorilda apo Irvi Hyka, te cilet i kam ndjekur ne wikipedian angleze, do i beja administratore shpejt, kuptohet pasi te arrijne 1000 editimet dhe pas kandidimit, sepse kane eksperience ne wiki te tjera, pra jane veterane. [[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:22 (CET)
:: Pershendetje Pasthirrma, te vleresoj per kontributin qe po jep ne Wikipedia. Eshte e vertete qe ka wiki qe statusin e kontrollorit ta japin automatikisht pasi ben nje numer redaktimesh, por te them te drejten nuk jam ne dijeni nese ka Wikipedi qe ta japin statusin qe me redaktimin e pare. Kjo mua sme duket normale. Thelbi eshte qe nje kontrollues te krijoje besim ne grupin e perdoruesve te tjere dhe per te krijuar kete besim nevojitet nje kontribut i vazhdueshem. Wikipedia polake per shembull e jep statusin e kontrollorit automatikisht pas 500 redktimesh. Ne Wikipedine tone eshte vendosur kufiri 300 redaktime. Pesa i perket statsuit te administratorit, kufiri ehte 1000 redaktime. Une e di qe Fjorilda, Irvi Hyka, Filmishqip e shume te tjere po japin kontribut te vazhdueshem. Politika tone eshte qe te emerohen sa me shume administratorë, pasi siç e sheh shume pak administratorë janë aktive, po rregullat nuk mund te thyen. Cdokush qe ploteson numrin e redaktimeve ka per tu kantiduar per admin. Gjithe te mirat, --'''[[Përdoruesi:Euriditi|<font style="text-shadow:#000 0.1em 0.1em 0.1em; background: #C44747; color:white;l">&nbsp;Euriditi&nbsp;</font>]]''' 27 nëntor 2012 13:37 (CET)
:::Enciklopedia anglisht ta jep automatikisht. Gjithashtu ta jep ajo italiane. Sa me shume liri, aq me shume pergjegjesi. Nuk me the kush e ka vene rregullin e 300 editimeve. Cdo rregull mund te ndryshoje me rritjen e wikit, rregullat nuk jane vendurte skalitura ne gur: mjafton nje cike bashkepunim e komunikim per te miren e perbashket. Ki parasysh qe ne vitet e para te wikipedias angleze ishin te gjithe administratore (flas per 2002-2003): kjo beri qe ajo wikipedia te rritet eksponencialisht. Ketu, mendoj une ka dy probleme kryesore: perkthimi i rregullave, dhe artikujt e pashqyrtuar, te cilat jane flluska te medha me fjale, te kopjuara nga ndonje artikull, dhe pa pune te vertete kerkuese. Te dy problemet duan me shume editore pra krahe pune, dhe rritja e editoreve kerkon me shume administratore. Nese duam rritje te shpejte, duhet te ulim numrin e editimeve per vetekontrollim.[[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:46 (CET)
Anonymous user