Ndryshimi mes inspektimeve të "2 dhjetor"

207 bytes added ,  7 vjet më parë
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ext:2 diziembri)
* [[1409]] - U hap [[Universiteti i Lajpcigut]].
* [[1804]] - Në [[Notre Dame Cathedral]] në [[Paris]], [[Napoleon Bonaparta]] e kurorëzon veten Perandori i Francës, perandori i parë pas qindra viteve.
* [[1805]] - [[Napoleoni]] arriti një fitore të shkëlqyer ndaj Rusisë dhe Austrisë në betejën e Austerlicit. 75 mijë trupat e Napoleonit i tërhoqën trupat aleate matanë liqenit të ngrirë Menic.
* [[1848]] - [[Franz Josef I of Austria|Franz Josef I]] u bë [[Perandori i Austrisë]].
* [[1908]] - Në [[Kinë]] fëmiu dy vjeçar [[Pu Yi]] bëhet perandor i vendit.