Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Kërkesa për mbrojtjen e faqeve"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Skolioza Është një situatë patologjike që përfshin një deviacion lateral dhe rrotullues të shtyllës kurrizore. Nganjëherë rrotullimi përcakton edhe një deformim të kafaz...)
 
[[Kategoria:WikiProjekte|{{PAGENAME}}]]
Skolioza
 
[[ab:Авикипедиа:Защита страниц]]
Është një situatë patologjike që përfshin një deviacion lateral dhe rrotullues të shtyllës kurrizore. Nganjëherë rrotullimi përcakton edhe një deformim të kafazit të kraharorit dhe të organeve që përmbahen në të (zemra, mushkëritë dhe diafragma). Skoliozat mund të klasifikohen në varësi të etiologjisë së tyre:
[[bn:উইকিপিডিয়া:পাতা সুরক্ষার আবেদন]]
[[br:Wikipedia:Pajennoù da brennañ]]
[[en:Wikipedia:Requests for page protection]]
[[es:Wikipedia:Tablón de anuncios de los bibliotecarios/Portal/Archivo/Protección de artículos/Actual]]
[[fa:ویکی‌پدیا:درخواست محافظت صفحه]]
[[fr:Wikipédia:Demande de protection de page]]
[[id:Wikipedia:Permintaan perhatian pengurus/Perlindungan]]
[[ja:Wikipedia:保護依頼]]
[[nl:Wikipedia:Verzoekpagina voor moderatoren/Beveiligen]]
[[oc:Wikipèdia:Paginas de protegir]]
[[pt:Wikipédia:Pedidos/Proteção]]
[[ro:Wikipedia:Cereri pentru protejarea paginilor]]
[[ru:Википедия:Установка защиты]]
[[sl:Wikipedija:Predlogi za zaščito strani]]
[[udm:Wikipedia:Бамъёсты утён]]
[[uk:Вікіпедія:Захист сторінок]]
[[vi:Wikipedia:Yêu cầu khóa hay mở khóa trang]]
[[zh:Wikipedia:请求保护页面]]
 
<div style="padding-left:10px; text-align: left; font-family: arial, sans-serif; font-size:110%; border: 1px solid #58ACFA;
♦ 80% e tyre janë me origjinë idiopatike (pa një shkak specifik).
margin: 3px 5px -2px 5px; height:30px; background:#E0F2F7;">
♦ Skolioza të bashkëlindura, që e marrin origjinën nga defekte të organogjenezës gjatë periudhës embrionale.
Kërkesa për '''mbrojtjen''' apo '''heqjen e mbrojtjes''' së faqeve
♦ Skolioza neuromuskulare (nga poliomieliti, osteodistrofia etj.).
</div>
 
<div style="padding: {{{1|10px}}}; text-align: left; font-family: arial, sans-serif; font-size:100%; border: 1px solid #58ACFA; margin:3px 5px;">
Skolioza është rreth 7 herë më e shpeshtë tek femrat se tek meshkujt, dhe mund të shfaqet në moshat nga 3 në 10 vjeç.
[[Skeda:Crystal Clear action encrypted.png|100px|djathtas|Mbro faqe]]
 
Këtu mund tiu drejtoni një kërkesë administratorëve për ti vendosur apo per tia hequr një faqeje mbrojtjen. [[Wikipedia:Administratorët|Administratorët]] janë të autorizuar për të mbrojtur, zakonisht për shkak të konflikteve të redaktimit dhe vandalizmave të përsëritura. Pra, nëse ju doni të kërkoni mbrojtjen e një faqe për shkak të këtyre arsyeve, formuloni një kërkesë më poshtë. Gjithashtu, në qoftë se një faqe e mbrojtur nuk i plotëson më kushtet për të qënë e mbrojtur, ju mund të kërkoni heqjen e mbrojtjes. Formulari i kërkesës duhet të përmabjë:
* Specifikim për faqen që kërkoni mbrojtje apo heqjen e mbrojtjes.
Simptomat: është një patologji e ngadaltë dhe progressive, përgjithësisht asimptomatike. Shpesh janë prindërit ose pediatri të parët që vënë re që diçka ka ndryshuar në qëndrimin e fëmijës. Në raste të rralla mund të shfaqen shqetësime në kolonën vertebrale apo lodhje muskulare pas sforcimit fizik.
* Shpjegoni pse.
Përgjithësisht fëmija është i qetë, fle mirë dhe vazhdon të kryejë normalisht veprimtaritë e tij të përditshme.
* Nënshkruani kërkesën tuaj.
 
</div>
Diagnoza: dyshimet lidhur me praninë e kësaj patologjie zhduken nga një ekzaminim klinik nga ana e ortopedit dhe një radiografi e shtyllës kurrizore nën ngarkesë (në qëndrim në këmbë). Diagnoza diferenciale duhet bërë ndërmjet skoliozës anatomike me rrotullim, dhe të ashtuquajturës "sjellje skoliotike", e cila është një patologji që trajtohet shumë më thjesht, meqë në bazën e saj nuk ka defektet kockore.
 
Terapia: duke pasur parasysh ecurinë e ngadaltë të sëmundjes, këshillohet të kryhet, rreth moshës 5-6 vjeç, një vizitë kontrolli e tipit parandalues. Më pas do të jetë ortopedi ai që do të vendosë nëse duhen kryer ekzaminime të mëtejshme. Kjo patologji duhet diagnostikuar shpejt (maksimumi brenda moshës 13 vjeç). Pas kësaj moshe bëhet e vështirë arritja e rezultateve të mira, sepse kërcet që quhen "kërce të rritjes" fillojnë gradualisht të mbyllen, duke e bërë strukturën kockore që duam të korrigjojmë më pak të "modelueshme". Pra, kjo është një patologji e cila duhet trajtuar brenda moshës së adoleshencës, me mjekime fizioterapeutike (gjimnastikë posturale), korrigjuese (stabilizues të kolonës - korse) apo kirurgjikale (stabilizime), në varësi të rastit.