Dallime mes rishikimeve të "Rasim Teta Gjuras Diber"

Përcjellim te Gjuras
(Përcjellim te Gjuras)
 
#redirect[[Gjuras]]
{{pezullo-grisjen}}
E VECANTA E KETIJ FSHATI GJURAS KUR U SHKEPUT NGA DIBRA E POSHTME DHE U BASHKUA ME DIBREN E EPER.
 
 
[[Skeda:Example.png|thumb|Caption text]]
 
 
== History ==
 
Krenaria dhe e vecanta e fshatit Gjuras qe perfshihet ne rrethin e Dibres, ku e ka dalluar veten nga fshatrat e tjere, per ndershmeri, bujari e trimeri brez pas brezi qe ne kohet e para dhe tani ne fund, keshtu qe ne kohet e Turqise e dha shembullin e vet per mbrojtjen e atdheut duke luftuar dhe duke mbajtur ushtrine e Skenderbeut me ushqim e strehim dhe duke rekrutuar shume djem ne ushtrine e tij, sepse Turqia sundonte vendin, e pati ndare Dibren ne dy pjese duke e emeruar agallar dhe pashallar qe nen hijen e Turqise sundonin popullin si me zi, me taksa te renda, si punetor krahu dhe me e keqja ishte se ju merte dhe nderin si per shembull sunduesi i Dibres se poshtme nuk mjaftohej vetem me taksat qe ishin mjafte te renda por kerkonte dhe grate e reja qe te conin uji te ftohte me bucele dhe ti shfrytezonte sipas deshires se tij qe ti benij fllad e ta freskonin mire sunduesin, si ti realizonte deshirat dhe kenaqesite e tij i zevendesonte me te tjera, kurse keto i kalonte per te punuar ku te kishte nevoje, ne bujqesi si per shembull ne Cap te Brezhdanit per te korrur grur ishte shume e tmerrshme, sa te martoheshin djemt e ri duhet ti conin gruan sunduesit qe ta shfrytezonte sipas deshirave te tij, por ti kundershtoje te merte jeten si me zi, keshtu si per shembull Koka ne selishte nuk ja dergoj gruan e tij dhe u denua duke i marre jeten ne mes te fshatit me masakren me te rende duke e djegur me kunja pishe, per te tmerruar te gjithe krahinen qe sundonte, kurse fshati Gjuras nuk i qe bindur kurre qe ti conte grate per ti shfrytezuar sikur ja donte qejfi sunduesit, ne Gjuras vetem merte taksat, mirepo dhe ketu ja se cfare ndodhi, vijne dy taksilldar per te mbledhur taksat ne mes te fshatit gjithe kapadajllek me dy kuaj prane. Ne kohen qe po mblidhnin taksat dy gra me dy bucela po shkonin per te mbushur uji tek Gurra ne kete kohe keta cojne koken dhe i thone njeri-tjrtrit "mushka te mira por zbathur". Keta fjale u degjuan, ne kete cast i gjithe fshati u ndjen shume te fyer nga keto fjale, keshtu i zoti i ketyre menjehere nxjerr koburen qe e mbante ne brez dhe jua numeron ne lule te ballit. Pas qe vriten i ngarkojne duke i lidhur ne kuaj, u ngren koken kuajve dhe nisen per tek sunduesi. Tani fshati e pa qe ra ne gjak me qeverine, dhe keshtu ata e dinin qe do vinin te mernin hak. Atehere fshati organizohet duke ju bere prit, mbas tre ditesh u duken zabtit duke ardhur Cenzes, kur arrijne ne kryqezimin e rruges se Luznise atehere hapet zjar, e ne kete kohe mbeten 13 te vdekur nga sunduesit Turq bashke me tradhetaret e vendit te tjeret iken. Fshati Gjuras mbeti katermbedhjete vjete pa u sunduar, mbas katermbedhjete vjetesh ju vjen Hoxholli nga Shehri i Dibres Eper, ju ben rixha per ti bindur qe te bashkohen me Dibren e Eper me gryken e vogel, pas shume kuvendesh e bisedash rane dakort dhe u kthyen me shehrin e Dibres Madhe. Kjo vertetohet dhe sot qenja me Dibren e Poshtme se fshati Gjuras ka njezete minuta komunen e Luznis, tre ore ka komunen e Shupenzes, nje ore e tridhjete minuta ka Peshkopine, rreth kater ore ka Shehrin e Dibres Madhe, shtepite me Luznine jane jo me teper se treqind metra kurse fshati me i afert i komunes se Shupenzes eshte mbi nje ore e sa minuta, kete e tregon relevi me Luznine male toka dhe bageti se bashku, duket nga rrjedhja e Gurres qe rrjedh nga malet e Pratit, permes fshatit dhe shkon e bie ne livadhe te Mazhices, mirepo nga mashtrimet dhe padrejtesite shume te renda qe ju beheshin, fshati Gjuras u detyrua te kalonte me Dibren e Madhe, mirepo okupatori Turk sundonte vendin bente shume padrejtesi i bashkoheshin dhe tradhetaret e vendit populli mashtrohej si gjithmone, mirepo Gjurasi koklarte dhe sypatrembur dhe urrejtja e madhe qe kishin per okupatorin pushtues ne Sheher te Dibres ju kundershtuan sepse deshen ti carmatosnin por nga urrejtja e madhe nuk pranonin, keshtu filloj grindja duke u perleshur me forcat e pushtuesit, kjo perleshje u be nje lufte e vertete. Gjate perleshjes qe filloj u mblodhen shume trimadhe te gjitha postat Turke qe ishin ne Sheher u shpartalluan, mirepo mbeten kater te vdekur nga fshati Gjuras. Keta trima jane Nel Perkoxha, Ali Hoxha, Bajram Teta dhe Nezir Teta ku ju kendohet dhe kenga, si per shembull < Ne pazar ku shitet kripa, po theren Gjuras me thika > kur vikati Aliu Nelit maja mir atij Zenel Begut keshtu Gjurasit kurre nuk i kane duru padrejtesite qe ju beheshin, keshtu ishin keto njerez te ndershem e trima bujar dhe qe jetonin me djresen e ballit, koken larte dhe sypatrembur, ku i thoshin mikut mik e armikut armik, mirepo telashet nuk kane te mbaruar, iken Turku vjen Serbi duke pushtuar Dibren, dhe vrare e djegur shume fshatra, mirepo si c'do here tjeter pergjigja ka qen e njejte ndaj okupatorit pushtues, keshtu disa here jane ndeshur me Serbet ne shume luftra te ashperta ku ka pasur te vrare dhe shume te plagosur nga keto perleshje qe beheshin si per shembull e verteton varri i Hysen Kacit ne Qafe Murrize mbi Bllace kufi me shesh Bulqizen ku eshte varri dhe sot ne ate vend. Serbia e ka pushtuar disa here dibren mirepo ne Gjuraz nuk e ka pasur te lehte per tu futur sepse ja zinin pritat nderkohe e thot dhe kenga < Ne krahine eshte zen prita > Zenel Hoxha e Rustan Teta keta burra te zgjuar e mbanin fshatin ne unitet me njeri tjetrin ku nuk kishte kurre percarje sepse rrinin te gjithe fiset ne respekt me njerit-jetrin, keto fise jane fisi Gjolekajve te cilet jane ne trojet e Lucit qe ka qene baze e Skenderbeut me ushtrine e tij ku kisht bazen e luftes, fiset e tjera jane fisi Dodaj, Teta, Gjoka, Hoxha, Perkoxha, Alia, Sula, Kazani, Gjini, Shyti, Kaci, Markeci, Xheka, Laci dhe Gjiveshi dhe kur shkonin ne pazar apo kudo qe shkonin te gjithe grup,pa dale te gjithe nga pazari nuk niseshin per ne shtepi. Po te kishte ndonjeri ndonje gjak per te marre kurre nuk mundej ta merte as ne rruge as ne fshat se po te kriste pushka ngrihej i gjithe fshati me gjithe fiset, ne te kater anet ziheshin shtigjet. Eshte per tu krenuar per keto burra te zgjuar, si per shembull Zenel Hoxha bashke me shoket e tij thirri ne te gjithe kuvendet e nenmaleve te Dibres sic eshte mbledhja e nenmaleve te Gurra e Mazhices ku Gjurasit ishin prezent si ne lufte e ne kuvende dhe ne mexheliset e burrave, vitet vazhdojne pushtuesit e tjere pushtojne Shqiperine telashet nuk kane te mbaruar urrejtja ndaj pushtuesit ishte shume e madhe fshati Gjuras nuk rrinte duarkryq u desh prap te kapeshin pushket kunder pushtuesve sic ishin Italia e Gjermania e te tjer bashke me tradhetaret e vendit dhane shembullin personal si fshat duke i dalur armikut balle per balle me pushke ne dore. Dalin shume trima partizane per clirimin e vendit ku ka patur edhe deshmore sic jane Mal Teta dhe Rifat Teta qe dhane jeten per lirine e popullit tone. Nuk e pranonin zgjedhen e huaj por deshen te ishin vete zot ne shtepite e tyre. Prandaj ky fshat e pat dalluar veten per gjithcka nga fshatrat e tjere. Kjo vertetohet dhe sot e shihet me sy qe bazat e shumta te luftes jane te shkruajtura me mbishkrimin ku lexohet baze e luftes Nacional Clirimtare. Keshtu ky fshat ka qene gjithmone me nder e unitet ku nuk mungonte ndershmeria e burreria e kane treguar veten se jane Shqiptare te vertete.
 
<gallery>
<gallery>
 
</gallery>
<gallery>
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkri
<gallery>
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim1
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2
</gallery>
</gallery>
== Kenge ==
 
 
=== Ndershmeria Dhe Trimeria e Gjurasit ===
 
 
E NDJEM VETEN TE KRENU
 
PER TE PARET TANE QE NA KANE NDERU
 
KURRE PADREJTESITE SI KANE DURU
 
I GJITHE GJURASI I ORGANIZU
 
I MADH E I VODEL TE BETU
 
NJERI TJETRIN MOS ME LSHU
 
SUNDUESIT KURRE MOS ME VEPRU
 
TURK E SERB ME USHTRI
 
NE GJURAS KURRE S'MUNDEN ME HI
 
NE KRAHIN ESHTE ZAN PRITA
 
ZENEL HOXHA E RUSTAN TETA
 
SUNDUESI I ZONES FJALE JU KA CU
 
NUSE E CIKA ME MI PRU
 
TEM BIN UJI E ME M'FRESKU
 
AGAI JONE PO BEN REHAT
 
GJITHE GRATE E ZONES PO I BEJNE FLLAT
 
TI AGA DUHET ME E KUPTU
 
SE DY XHENAZE NE KUAJ TI KEMI PRU
 
SE TI GJURASIN S'MUNDESH ME SUNDU
 
DALIN GJURASIT SI TUFAN
 
GJITH ZAPTIT U SHPERNDAN
 
TREMBEDHJETE TE VDEKUR N'VEND I LAN
 
SHUME VJET METEN PA U SUNDU
 
DIBRA E MADHE FJALE KA CU
 
ME HOXHOLLIN ME U BASHKU
 
I GJITHE DIBRA KANE LAKMI
 
PER UNITET DHE TRIMERI
 
=== Ju Kendohet Kenga Trimave ===
 
Q'JANE ATA QE SHKOJNE PAZARIT
 
JANE DO GJURAS PARA KALIT
 
PARA KALIT PARA DYQANIT
 
NA U'POQEN TE URA SELANIT
 
GJITHMONE GJURASI PER TRIMERI ESHTE DEGJU
 
NE SHEHER TE DIBRES POSTA TURKE I KA NDALU
 
KETO ARMET ME I DORZU
 
HAJDE-HAJDE ALI LIMANI
 
PO TE KERKON KAJMAK KANI
 
HIK E SHKO ZENEL BEK
 
SE VALLAHI DO VI VET
 
DO VI VETE SI ESHTE ASULLI
 
SE SI DHI PER QAFE S'KAPET BURRI
 
ZENEL BEGU VESMET ME TUFA
 
MOS KUJTO SE JEMI CUCA
 
S'JEMI CUCA S'JEMI GRA
 
POR JEMI BURRA ME U VRA
 
MU M'THONE ALI LIMANI
 
S'BIE NE DORE PA MU FIK ZANI
 
S'BIE NE DORE PER SE GJALLI
 
JEMI GJURAS SI SHQIPE MALI
 
KETO ARMET PO TE DORZOJM
 
TE NANMALET DO NA MARROJN
 
MALET TONA O BIRI BUSHTRES
 
KAN LE PARA GRIKES PUSHKES
 
NE PAZAR KU SHITET KRIPA
 
PO THEREN GJURASIT ME THIKA
 
KUR THKATI ALIU NELIT
 
MAJA MIR ZENEL BEGUT
 
KRISI PUSHKA E U BE NAMI
 
LUFTE PO BEN NEZIR TETA E ALI LIMANI
 
SHUM TRIMA JAN BASHKU
 
POSTAT TURKE I KAN SHPARTALLU
 
SHUM TE VDEKUR E TE PJAGJU
 
MU MAJ MEN E MOS MU HARRU
 
=== Kenge e Deshmorit Mal Teta ===
 
Rustan Teta nje burre dai
 
Familje e mire me krenari
 
Per ato djem si zotni
 
Ky Mal TETA i shkollum
 
Qeveria e ka kerku
 
Per pun t'mir disa here eshte gradu
 
Ky Mal TETA nje burre zotni
 
S'duron t'behen padrejtesi
 
Ky Mal TETA shume eshte deshperu
 
Gjeneralit ne zyr i ka shku
 
Per ket popull te mjeru
 
Qe s'mundet ma me duru
 
Shume me te eshte fjalu
 
Kryengritje ka fillu
 
Shume te vdekur e te plague
 
Tre gjenerala kan mbarue
 
Me njembedhjete shoket esht arestue
 
Diten e djel me i pushkatue
 
Dy dit para tuj menu
 
Dhe do letra shpis ja kan shkru
 
Ju per ne mos me vajtu
 
Se keshtu prej zotit ka qen shkru
 
Zie e madhe ne Gjuras ka ra
 
Se Mal TETEN e kan vra
 
Nenat tane tu vajtu
 
Hallall bir na ke nderu
 
Veten tane ke pagju
 
Vella Rizai kur ka shku
 
Njembedhjet varret i gjen mbulu
 
Pas qe kthehet ne shtepi
 
Mordes ja ka fillu
 
S'ka me keq moj vllazni
 
Kur ben mort pa xhenaze ne shpi
 
I gjith populli tha nje fjale
 
Deshmor te atdheut i kan shpall.