Dallime mes rishikimeve të "Byçmeti i Poshtëm"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Robot: ndryshime kozmetike)
No edit summary
{{Infobox SER fshat| height="200"
| foto harta=[[Skeda:noimage.png|140px]]
| emri= Byqmeti'''Byçmet i Poshtëm'''
| komuna=Medvegjë
| banor=186 (2002)
}}
 
'''ByqmetiByçmet i Poshtëm''', ''([[Gjuha ser.serbe|Serbisht]]: Доњи Бучумет/Donji Bučumet)'' është vendbanim në komunën e [[Medvegja|Medvegjës]], [[Jabllanicë]].
 
== Gjeografia ==
Kufizohet me Komunen e Lebanes ne veri e lindje,<br />
ne jug me Rukocin,ne juglindje me fshatin Gurgotovo,<br />
ne perendim me ByqmetinByçmetin ei Epërm dhe ate te Mesëm.
 
== Demografia ==
Nga 616 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 186.
 
Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.
 
== Lidhje të jashtme ==
[[fr:Donji Bučumet]]
[[pt:Donji Bučumet]]
[[sl:Gornji Bučumet]]
[[sr:Доњи Бучумет]]