Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballshi"

692 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
| KODI_POSTAR =
| PREFIKSI = 313
| FAQJA_ZYRTARE = [ Bashkia e Ballshit]
| KRYETARI = Ilir CelaÇela ([[Partia Demokratike|PD]])
<!--| PARTIA = PD-->
| SKEDA_EMBLEMA =
| IATA = TIA
 
== Historia ==
Ne Ballsh u zbulua mbishkrimi i dyfishtedyfishtë mbi kristianizimin e [[Bullgarët|bullgareve]] dhe epitafin e varrit te kryqtarit norman. Në rrënojat e [[Bazilika|bazilik]]ës u gjet një nga mbishkrimet për ndërtimet e bëra në Bylis nga Perandori [[Justinian]]. Te gjitha rezultatet e gërmimeve dhe studimeve të tij [[Prashnikeri]] i përmblodhi në librin “Muzakia und Malakastra” (Myzeqeja dhe Mallakastra) të cilin e botoi në [[Vjena|Vjenë]] në vitin [[1922]]. Në gërmimet që kreu në qytetin1qytetin antik të Apolonisë grupi i [[Prashniker]]it iu nënshtrua goditjeve të artilerisë italiane që nga vija e frontit të luftimeve përtej Vjosës. Duke pasur rezultate të kufizuara ai u kujdes për të grumbulluar objekte arkeologjike që u grabiten nga muret e kishave dhe manastireve të zones2zonës.
 
== Gjeografia ==
[[Skeda:Ballsh_%28Albania%29.jpg|thumb|left|Pamje e qytetit dhe kodrat në jug të Mallakastrës]]
Ballshi ndodhet në zonën jugperëndimore të [[Shqipëri]]së në Mallakastër perçegjatëpër gjatë rrugës nacionale Fier -Gjirokastër. Vet Ballshi si qytet është relativisht i ri i ngritur rreth 35 vjet më parë si pasojpasojë e industrimitindustrializimit të zonës dhe ngritjes së Uzinës së Përpunimit të naftës. I veçante është fakti që qyteti i Ballshit është i vetmi që përmbledh gjithë rrethinat në trevën e Mallakastrës. VendodhejaVendodhja e tij në rrezerrëzë të kodrave të cilat për shkohënpërshkohen nga dy lumenj Gjanica dhe Vjosa i jep zonës dhe këtij qyteti bukurinbukurinë natyrore mesdhetare me vreshta e ullinj. Bukuria e natyra e kësaj treve ka bërë Mbretin e PareParë Bullgar të Gjejgjej prehje në këtë vend përgjatë rrugës së tijetij. dëshmiDëshmi për këtë është vendbanimi që ai ngriti në Ballsh (Bazilika). Ky mbret u pagëzua ne këtë vend dhe prej këtij akti edhe sot Bullgaria ushtron besimin ortodoks. EdomosdoshmeE domosdoshme por edhe synim i Bashkisë se qytetit te Ballshit sebashkusë bashku me pushtetin vendor rreth tij, është ngritja e infrastrukturës se nevojshme për zhvillimin e turizmit kulturor e te trazhgimistrazhgimisë ku me e rëndësishmja do te ishte një rrugerrugë lidhëse Ballsh, Bazilike me Bylisin (Qytetërimi I vjetër Ilir) me kalanë e Nikaias nderndër me te vjetrat ne Shqipëria dhe padyshim kjo rrugerrugë do te zbreszbresë 2-3 km me poshtë me Parkun e PocemitPoçemit. Kështu c&#8217;doçdo vizitor mbas një udhëtimi te këndshëm do te shuante kureshtjen e tij ne qytetet e lashtësisë dhe do te gjente qetësinqetësi e c&#8217;lodhjeçlodhje ne freskinë e pyllit dhe te burimit natyror te ujit te PocemitPoçemit dhe ku rrjedha e rrëmbyeshme e lumit VjoseVjosë zhurmon natyrshëm.
 
==Arsimi Kulturadhe Kultura==
Ne synimet e Bashkis ka qene dhe tashme është realizuar rikthimi ne përdorim te Ballshit Pallati i Kulturës i cili është bere rikonstruksion pjesërishte dhe mendohet te përgatitet një salle me 400 vende për koncerte te trupave artistike te zonës.
Është hapur biblioteka e qytetit rreth 13.000 banor. Në rrethin e Mallakastres ka 80.000 banor. Arsimi është i organizuar ne atë 8 vjeçar dhe atë te mesëm. Janë tre gjimnaze ne zonezonë: ne Ballsh, Hekal dhe Fratar.
Ballshi ka një bibliotekë dhe një pallat kulture.
 
Veçori e zonës është mikpritja dhe bujaria.
Është hapur biblioteka e qytetit rreth 13.000 banor. Në rrethin e Mallakastres ka 80.000 banor. Arsimi është i organizuar ne atë 8 vjeçar dhe atë te mesëm. Janë tre gjimnaze ne zone ne Ballsh, Hekal dhe Fratar.
 
==Shërbimi Shëndetësor==
Shërbimi shëndetësor është i përberë nga shërbimi ambulator, dhe ne qytetin e Ballshit ka një spital qe mbulon urgjencat dhe lindjet. Ndërhyrje kirurgjikale dhe te specializuara realizohen jashtë rrethit te Mallakastres. Veçori e zonës është mikpritja dhe bujaria.
 
Mallakastra është zone blegtorale dhe ndaj në tryezën Mallakastriote shërbehen mishi ne hell me shijen e kullotës së malit.
 
== Demografia ==
== Ekonomia ==
<!--[[Skeda:Logo-astir.gif|thumb|left|230px|Logo Astir Group Sh.A.]]-->
Ekonomia ballshiote mbështetet tek rafineria e përpunimit të naftës ose ndryshe Kombinati i Përpunimit të Thellë të naftës, shkurt K.P.Th.N. Rafineria ka punësuar një pjesë të konsiderueshme te qytetit te Ballshit dhe njëkohësisht shkakton një ndotje të madhe mjedisore. Sipas një studimi kjo rafineri shkurton jetën e punëtorëve, por edhe banorëve me dy deri në katër vjet. Pas këtij studim ka dalë në pah nga një sondazh i kryer nga bashkia së qytetarët do të zgjidhnin me pak jetë sesa mbylljen e rafinerisë.
 
 
== Kultura ==
== Politika ==
== Lidhje të jashtme ==
== Shiko dhe këtë ==