Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

115 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
No edit summary
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|parapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]]
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]
[[Skeda:155 - Glacier Perito Moreno - Panorama de la partie nord - Janvier 2010.jpg|center|thumb|800px|Akullnaja.]]
 
== Krijimi ==
[[Skeda:Grosser Aletschgletscher 3178.JPG|parapamje|300px|Akullnaja Aleq në Alpe]]
[[Skeda:Icebergs cape york 1.JPG|parapamje|300px|Grenlandë, krijimi i brigjeve të akullta]]
 
Anonymous user