Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

127 bytes added ,  8 vjet më parë
v (r2.7.3) (Roboti: Duke redaktuar ms:Penyakit Batuk Keringms:Batuk kering)
# Prek lobet e poshtme sepse bacilet e tuberkulozit depozitohen atje gjatë frymëmarrjes.
# Zakonisht është josimptomatik.
Tuberkulozi eshte nje semundje qe ze vetem budallenjte.Kjo semundje eshte e pasherueshme dhe con ne vdekjen e robavetepala ra.
# Në [[grafi]] të [[gjoksi]]t shihet [[nodula]] e kalcifikuar në vendin e infeksionit parësor dhe [[nyjet limfatike]] hilare të kalcifikuara (kompleksi Ghon).
duhet specifikuar sesi në rasin e TBC-së paresor ,dhe në ate te TBC-së dytesor,patogjenesa dhe simptomat klinike varen nga pergjigja e sistemit imunitar,e cila mund të jete normale, e reduktuar apo e tepërt.
Anonymous user