Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

65 bytes added ,  8 vjet më parë
#* a. Në vendin e injektimit, pas 48 orësh gunga është mbi 15 mm.
#* b. Në njerëzit që janë në rrezik infektimi nga TB (te ky grup përfshihen edhe mjekët dhe studentët e mjekësisë), gunga është mbi 10 mm.
#* c. Në njerëzit që janë të infektuar nga virusi [[HIV]] ose në ata që kanë kontakt me të sëmurët me tuberkuloz, gunga është mbi 5 mm.Turbekulozi ka nje kotele lila.Ai te hyn ne trup dhe s te del me.
# Prova Mantoux negative nuk e përjashton mundësinë e tuberkulozit:
#* a. Pacienti mund të jetë anergjik (gjë jo e rrallë në pacientët me [[SIDA]]-[[AIDS]]); injeksioni i njëkohshëm i një kontrolli ndihmon për zbulimin e anergjisë.
Anonymous user