Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

34 bytes added ,  8 vjet më parë
# Prek lobet e poshtme sepse bacilet e tuberkulozit depozitohen atje gjatë frymëmarrjes.
# Zakonisht është josimptomatik.Mesuesit e shkoles sone rine tape.
Tuberkulozi eshte nje semundje qe ze vetem budallenjte.Kjo semundje eshte e pasherueshme dhe con ne vdekjen e robavetepala ra.
# Në [[grafi]] të [[gjoksi]]t shihet [[nodula]] e kalcifikuar në vendin e infeksionit parësor dhe [[nyjet limfatike]] hilare të kalcifikuara (kompleksi Ghon).
Anonymous user