Dallime mes rishikimeve të "E vërteta"

78 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sn:Chokwadi)
'''E vërteta''' përkufizohet përgjithsisht si përputhja e [[Çështja|çështjeve]] me faktet dhe [[realiteti]]n. E vërteta është një besim i njeriut, që bazohet mbi faktet [[Empirizmi|empirike]] (e vërejtura), fetare ose [[Shkenca|shkencore]].
 
Ndërsa [[feja]] beson të njohë dhe shprehë të vërtetën, [[filozofia]] shtron pyetjen nëse kjo është e mundëshme. Filozofia kërkon të vërtetën, [[metafizika]] merret me natyrën e së vërtetës, [[arsyeja]] merret me mbrojtjen e saj, ndërsa [[epistimologjia]] merret me njohjen e së vërtetës. [[Skepticizmi]] dhe [[agnosticizmi]] janë kundërshtarët e së vërtetës.
 
Ka shumë pohime të ndryshme rreth çështjes se çfarë përbën të vërtetën, si përkufizohet dhe njihet ajo, çfarë roli luan [[dituria]] e fituar dhe e zbuluar, dhe nëse e vërteta është e kushtëzuar, përkatëse, qëllimore, apo tërësore.