Ndryshimi mes inspektimeve të "Academy Award"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (roboti shtoj: an:Premio Oscar)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
}}
 
'''Academy Award''' ''([[shqiptimi|sqt.]] '''Akademi Avard''')'' edhe '''Oskar'''/'''Oscar''' ''(origj. Academy Award of Merit)'' është një çmim nga organizata e filmografisë [[amerikan]]e [[Academy of Motion Picture Arts and Sciences]] (AMPAS <ref>{{Cite web |url = http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |title = About the Academy Awards |publisher=Academy of Motion Picture Arts and Sciences |accessdate = April 13, 2007 |archiveurl = http://web.archive.org/web/20070407234926/http://www.oscars.org/aboutacademyawards/index.html |archivedate = April 7, 2007}}</ref>) për përsosurinë profesionale në [[Industria e filmit|industinë e filmit]], duke përfshirë këtu rexhizorët, aktorët, dhe shkrimtarët. Ceremonia zyrtare në të cilën bëhet ndarja e çmimeve është një nga ceremonitë e ndarjes së çmimeve më të shquar në botë, dhe jepet drejtpërdrejt në televizion në më shumë se 200 vende çdo vit. Ajo është gjithashtu në ceremonia më e vjetër e ndarjes së çmimeve në media, ekuivalentet e saj, [[Grammy AwardsAward]]s (për muzik), [[Emmy Awards]] (për televizion), dhe [[Tony Awards]] (për teatër) janë modeluar mbas Academy Award.
 
AMPAS fillimisht u konceptua nga studio [[Metro-Goldwyn-Mayer]], me udhëheqës [[Louis B. Mayer]], si një organizatë profesionale nderi për të ndihmuar në përmirësimin e imazhit në industrinë e filmit. Oscari u nis më vonë nga Akademia si një çmim i "meritës për arritje të veçantë" në industrinë e filmit <ref>{{cite web | url=http://www.ew.com/ew/article/0,,273341,00.html | title=The Birth of Oscar | first=Andrew | last=Essex | publisher=[[Entertainment Weekly]] | date=May 14, 1999 | accessdate=March 2, 2011}}</ref>.
 
== Filmat më të sukseshëm ==
Një kohë të gjatë ishte filmi [[Ben Hur (film 1959)|Ben Hur]] ([[1960]]) për nga numri i kategorive të fituara filmi më i sukseshëm në historinë e Oskarit. Ai fitoi në 11 kategori. Deri sa në vitin [[1998]] filmi [[Titanic]] gjithashtu fitoi në 11 Kategori. Vetëm 6 vjet më vonë filmi [[The Lord of the Rings: The Return of the King]] fitoi gjithashtu 11 Oskar. Ky film është edhe filmi i vetëm i cili i ka fituar të gjitha kategoritë për të cilat është emëruar.
 
Kategoritë ''Filmi më i mirë, Regjia më e mirë, Aktori më i mirë, Aktorja më e mirë,'' si dhe ''Skenari më i mirë'' vlejnë si kategoritë më të rëndësishme.