Ndryshimi mes inspektimeve të "Adware"

14 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (r2.7.3) (roboti shtoj: sh:Adware)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''[[Vegla informatike]] [[propaganda|propaganduese]]''' apo '''Adware''' (emërtimi i krijuar nga fjalët [[gjuha angleze|ang.]] [[advertising]], (reklamë) dhe [[software]]), që përdoret për të treguar veglat e ndryshme informatike të ofruara falas dhe të lira për përdorim të pakufizuar për funksione të ndryshme, gjatë përdorimit të të cilave paraqiten shirita ([[baner]]) dhe dritare ([[Pop-ups]]) me reklama. Paraqitja e këtyre reklamave është e pa shmangshme edhe përkundër veglave mbrojtëse ([[Firewall]]) dhe çelësi i regjistrave të tyre është i dukshëm por nuk mund të ç’lyhet.
 
Me përdorimin e këtyre veglave bëhet propagandimi i këtyre reklamave në bazë të të cilave bëhet financimi i zhvillimit të veglës informatike që e mundëso atë funksion. Shpesh këto vegla japin edhe një mundësi (opsion) me të cilën mundësohet përdorimi i veglës pa reklamë por me një kundërvlerë, me blerjen e versionit të plotë të veglës.