Ndryshimi mes inspektimeve të "Albanidet"

41 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Albanidet''' përfaqësojnë strukturat gjeologjike që shtrihen në territorin e Republikës së [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ato shtrihen midis [[Dinarideve]] dhe [[Helenideve]]. Albanidet janë një trevë e Brezit të Rrudhosur Alpin Mesdhetar e pasur me minerale të dobishme xeherore, jo xeherore dhe lëndë energjetike<ref name=ShGjSh>[[Shërbimi Gjeologjik Shqiptar]], [[Alfred Frashëri]] në [http://www.gsa.gov.al/botimet/buletini1-2006.pdf Buletini 1-2006]</ref>.
 
Albanidet i karakterizojnë dy treva paleogjeografike të mëdha, Albanidet e jashtme dhe Albanidet e brendshme. Albanidet e brendshme karakterizohen nga prania e brezit ofiolitik madhor. Strukturat gjeologjike të Albanideve janë asimetrike, me anim tektonik nga perëndimi, por takohen edhe struktura të shtrira e të përmbysura dhe të komplikuara me shkëputje në krahët perëndimorë<ref name=ShGjSh/>.
 
== Shih edhe ==
* [[Shërbimi Gjeologjik Shqiptar|Shërbimi gjeologjik shqiptar]]
* [[Gjeologjia]]