Dallime mes rishikimeve të "Albfilm"

20 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
== Historia ==
'''Kinostudio Shqipëria e Re''' u themelua më 10 korrik të vitit [[1952]]. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus [[filmi]] "[[Skënderbeu (film)|Skënderbeu]]". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo [[Filmstudiokinostudio|studio]] [[kinematografia|kinematografike]]. Në vitin [[1957]] prodhohet filmi i parë i një [[regjisori]] shqiptar, [[Hysen Hakani]]. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korenspondon uljen e numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 [[Kinostudio]] "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell trasformimin e saj në "[[Albafilm]]" dhe në vitin [[1996]] edhe kjo e fundit mbyll egzistencën e saj. "Shqipëria e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, kuptohet një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma për nga teknika në krahasim me [[HollywoodiHollywood]]nin të dobët, por në krahasim me vendet përreth të kënaqshëm. Por ajo lë në trashëgim edhe një sasi të konsiderueshme filmash dhe [[aktori|aktorësh]], që kanë qenë pjesë e jetës kulturore te shumë breza shqiptarësh.
 
== Filmat e njohur ==
# [[Përballimi]], ({{f|1976}})
# [[Fije që priten]], ({{f|1976}})
# [[Lulëkuqet mbi mure|Lulekuqet mbi mure]], ({{f|1976}})
# [[Zonja nga qyteti]], ({{f|1976}})
# [[Cuca e maleve]], ({{f|1974}})