Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali Shukriu"

No change in size ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Robot: ndryshime kozmetike)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Ali Shukriu''' (1919-2005), aktivist dhe luftëtar i [[Lufta e dytëDytë botëroreBotërore|Luftës së Dytë Botërore]], [[shqiptar]] nga [[Kosova]].
 
Ali Shukriu në gusht të vitit 1981, pas [[Demonstratat e `81-shit|demostratave]], të ashtuquajtura në atë kohë nga regjimi "kundër-revulucionare", u emërua në postin e Kryetarit të Kryesisë së Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. Në këtë post qëndrojë për 1 mandat, deri në maj të vitit pasues, 1982, kur [[Kolë Shiroka]] në këtë postë.<ref>[[b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës]]</ref>