Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| titulli = Angelina Jolie
| emri i vërtetë = Angelina Jolie Voight
| ditëlindja = [[4 Qershor|4 qershor]] [[1975]]
| vendlindja = [[Los Angeles]], [[Kalifornia]]
(height = 1.77)
}}
 
'''Angelina Jolie''' lindi më [[4 Qershor|4 qershor]] [[1975]] në [[Los Angeles]], [[Kalifornia|Kaliforni]]; lindur si '''Angelina Voight'''. Është një [[aktori|aktore]] [[SHBAshtetet e Bashkuara të Amerikës|amerikane]]. Bijë e [[aktoraktori]]itt [[Jon Voight]] dhe [[aktoraktori|aktores]]es [[Marcheline Bertrand]].
 
== Kariera ==
| rowspan="4" | 1998 || [[Emmy Award]] || [[Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting Actress - Miniseries or a Movie|Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Movie]] || rowspan="2" | ''[[George Wallace (film)|George Wallace]]'' || bgcolor="#ffdddd"| Nominim
|-
| [[Golden Globe|Golden Globe Award]] || [[Golden Globe Award for Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television|Best Supporting Actress – Series/Miniseries/TV Movie]] || bgcolor="#ddffdd"|Fitues
|-
| [[National Board of Review|National Board of Review Award]] || Breakthrough Performance – Female || ''[[Playing by Heart]]'' || bgcolor="#ddffdd"|Fitues