Dallime mes rishikimeve të "Carl Friedrich Gauss"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
<!-- {{Leter mirnjohje| }}-->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Johann Carl Friedrich Gauss'''<references/><ref>[[http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/history/Biographies/Gauss.html]]</ref>
([[30 prill]] [[1777]] — [[23 shkurt]] [[1855]]) ishte një matematikan gjerman dhe shkencëtar që ndihmoi dukshëm në shumë fusha, duke përfshirë [[Teoria e numrave|teorinë e numrave]], [[Analiza|analizën]], [[Gjometria diferenciale|gjeometrinë diferenciale]], [[Gjeodezia|gjeodezinë]], [[magnetizmi]]n, [[Astronomia|astronominë]] dhe [[Optika|optikën]]. Nganjëherë i njohur si "princi i matematikës", Gausi pati një ndikim të shquar në shumë fusha të matematikës dhe shkencës dhe është rradhitur pranë [[Leonhard Euler|Ojlerit]], [[Isaac Newton|Njutonit]] dhe [[Arkimedi]]t si një nga matematikanët më të mëdhenj të historisë.