Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

19 bytes added ,  8 vjet më parë
v
roboti duke shtuar {{Cung|mjekësia}}
v (Reverted to revision 1255145 by Xqbot on 2012-12-28T22:29:04Z)
v (roboti duke shtuar {{Cung|mjekësia}})
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:DNA_Overview.png|parapamje|180px|right|Ndërtimi i përgjithshëm e një prerjeje të ADN-së]]
[[Skeda:ADN_animation.gif|parapamje|Një pjesë ADN në lëvizje]]'''ADN''' është akronim për '''Acidin Desoksiribonukleik'''. ADN-ja është substanca në të cilën mbartet e koduar, për shumicën e organizmave, informacioni i trashëgimisë, informacion i cili kalohet në qelizat bija pas cdo ndarje qelizore. Në këtë mënyrë, ADN-ja është përgjegjëse për strukturën dhe karakteristikat physiologjike dhe biokimike për gati të gjitha qeniet e gjalla.