Dallime mes rishikimeve të "Partia Komuniste e Shqipërisë"

U kthye versioni 1259503 i bërë nga BMW223 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(U kthye versioni 1259503 i bërë nga BMW223 (diskutimet))
[[|parapamje|http://farm7.static.flickr.com/6138/5998961765_5d628782c0.jpg]]
'''Partia Komuniste Shqiptare''' ose shkurt '''PKSH''' u formua në [[8 nëntor]] të vitit [[1941]] me bashkimin e grupeve të partizaneve të cilët deri në atë kohë luftonin të vequar nga njëri-tjetri.Koordinimin për këtë bashkim e bëri malazezi Miladin Popovic. Në formimin e PKSH-ës nuk u zgjodh udheheqësi i saj, por koordinator i degëve të partisë u caktua [[Enver Hoxha]] i cili ishte sekretar i partisë në Tiranë, por në mars [[1943]] në Konferecen e Vendit, E.Hoxha zgjidhet kryetar partie. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe çlirimit të Shqipërisë nga Italia dhe Gjermania, PKSH-ja merr pushtetin në dorë dhe E.Hoxha në këtë periudhë luante rolin e kryeministrit, ministrit të punëve të jashtme, ministrit të mbrojtjës dhe udhëheqte ushtrinë e vendit.