Ndryshimi mes inspektimeve të "Neuroimazheria"

171 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{pp-semi-protected|small=yes}}
 
'''Imazheria''', term i cili zakonisht përdoret për teknikat të cilat kanë si qëllim fotografimin e aktivitetit të trurit në kohë reale. Duhet bërë kujdes pasi në asnjë mënyrë diagnostikimi duhet të bëhet duke u bazuar vetëm në njv teknike të vetme qofte kjo edhe ndër teknikat më të fundit.
 
 
Skanimi me Rezonancë Magnetike (MRI) është zhvilluar në vitet '70 si një metodë e studimit të indeve të gjallë që ishin më pak të dëmshëm për lëkurën se sa rrezet X. Funksionon duke stimuluar valë radioje nga atomet e hidrogjenit brenda molekulave të ujit në trup. Një burrë lidhet me rripa në një tryezë ekzaminimi. Teknikët vendosin një mbajtëse përreth kokës me qëllim që të qëndrojë e palëvizur. Një doktor injekton diçka në krahun e këtij burri dhe më pas e gjithë tryeza shtyhet brenda një makinerie me madhësinë e një kamionçine. Doktori largohet i ndjekur pas nga teknikët që mbyllin derën pas tyre. Disa momente më pas, makina ndizet duke e mbushur sallën me një gjëmim të thellë e kërcënues teksa nis procedura e leximit të mendjes.