Dallime mes rishikimeve të "Mejn"

61 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
|Flamuri_figura = Flag of Maine.svg
|Emblema_figura = Seal of Maine.svg
|Pamje = Augusta,MaineStateHouse1.JPG Maine 2.jpg
|Harta = Maine in United States.svg
|Guvernator = Paul LePage
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Lindore (Amerika e Veriut)|Lindore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Lindore|-5]]/[[Koha e Ndryshuar Lindore|-4]]
|Shkurtimisht = ME
|Faqja Zyrtare = [http://www.maine.gov/ www.maine.gov]
}}
 
'''Maine''' (shqiptohet: mejn) është një shtet në rajonin e New England të [[SHBA|Shteteve të Bashkuara]], që kufizohet nga Oqeani Atlantik në lindje dhe jug, New Hampshire në perëndim, dhe provincat kanadeze të Quebec në veriperëndim dhe New Brunswick në verilindje. Maine është pjesa më veriore dhe më lindore e New England. [[Shkurtesa]] postare e Maine është '''ME'''.
[[Figura:Augusta, Maine 2.jpg|thumb|270px|Pamje nga Augusta]]
 
Kryeqytet i Maine është [[Augusta]].