Dallime mes rishikimeve të "Fondacioni Wikimedia"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
<ref>Tanusha</ref>/== Wikimedia Foundation ==
'''Wikimedia''' është një organizatë ndërkombëtare jo-qeveritare që mund të përdoret nga të gjithë, e cila i është kushtëzuar kërkimit të dijes se lirë. Për mbledhjen, zhvillimin dhe përhapjen e përmbajtjes shpesh përdoren të ashtëquajturat [[Wiki]]. Projekti më i përhapur dhe më i njohur në Wikimedia është [[Wikipedia|Wikipedia - Enciklopedia e Lirë]].
 
[[Skeda:Wikimedia.png|thumb|right| [[Wikimedia Foundation]]]]
=== OrganizataOrganiza ===
Organizata drejtuese e projekt
[[
[[|150120px|i_kornizuar|djathtas]]
--~~~~--~~~~]]
--[[Përdoruesi:Tolerama|Tolerama]] ([[Përdoruesi diskutim:Tolerama|diskutimet]]) 7 janar 2013 12:34 (CET)--[[Përdoruesi:Tolerama|Tolerama]] ([[Përdoruesi diskutim:Tolerama|diskutimet]]) 7 janar 2013 12:34 (CET)]]
eve të ndryshme është [[Wikimedia Foundation Inc|Wikimedia Foundation]], një fondacion i krijuar në përputhje me ligjin e [[Florida]]s, [[SHBA]], regjistruar në këtë shtet më [[20 Qershor]] [[2003]] nga nismëtari i Wikipedias, zoti [[Jimbo Wales]]. Emri Wikimedia u vendos nga autori amerikan dhe drejtuesi i [[Disinfopedia]] zoti [[Sheldon Rampton]]
 
9

edits