Dallime mes rishikimeve të "Fondacioni Wikimedia"

4.932 bytes added ,  10 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Tolerama (diskutimet) në versionin e fundit nga Shanmugamp7.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqja u zëvendësua me '<gallery> #RIDREJTO Përshkrim1 ((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2 #RIDREJTO tanusha <gallery> ((Ns: fil Skeda:Livadi selman...')
v (U kthyen ndryshimet e Tolerama (diskutimet) në versionin e fundit nga Shanmugamp7.)
== Wikimedia Foundation ==
<gallery>
'''Wikimedia''' është një organizatë ndërkombëtare jo-qeveritare që mund të përdoret nga të gjithë, e cila i është kushtëzuar kërkimit të dijes se lirë. Për mbledhjen, zhvillimin dhe përhapjen e përmbajtjes shpesh përdoren të ashtëquajturat [[Wiki]]. Projekti më i përhapur dhe më i njohur në Wikimedia është [[Wikipedia|Wikipedia - Enciklopedia e Lirë]].
#RIDREJTO [[((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim1
 
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2]]
[[Skeda:Wikimedia.png|thumb|right| [[Wikimedia Foundation]]]]
#RIDREJTO [[tanusha]]
=== Organizata ===
<gallery>
Organizata drejtuese e projekteve të ndryshme është [[Wikimedia Foundation Inc|Wikimedia Foundation]], një fondacion i krijuar në përputhje me ligjin e [[Florida]]s, [[SHBA]], regjistruar në këtë shtet më [[20 Qershor]] [[2003]] nga nismëtari i Wikipedias, zoti [[Jimbo Wales]]. Emri Wikimedia u vendos nga autori amerikan dhe drejtuesi i [[Disinfopedia]] zoti [[Sheldon Rampton]]
((Ns: fil
 
[[Skeda:Livadi selmanit|150px|frameless|qendër]]
=== Projekte të Wikimedia Foundation ===
)): Shembull.jpg | Përshkrim1
Ndër projektet më të rëndësishme krahas enciklopedisë së lirë [[Wikipedia]] mund të përmendim [[Wiktionary]] dhe [[Wikibooks]] (projekte për mbledhjen e materialeve të lira të mësimit), si dhe [[Wikiquote]] (projekt për mbledhjen e citateve). Projekte të tjera të rëndësishme janë [[Wikisource]] (projekt për mbledhje tekstesh të lira) si dhe Wikimedia [[Commons]] (projekt për foto dhe arkiva të tjera multimediale)
((Ns: file)): Shembull.jpg | Përshkrim2
{{Wikimedia}}
</gallery>
 
</gallery>
=== Lidhje të jashtme ===
<ref>Tanusha</ref>--[[Përdoruesi:Tolerama|Tolerama]] ([[Përdoruesi diskutim:Tolerama|diskutimet]]) 7 janar 2013 12:52 (CET)http://tanusha-in.blogspot.com/
* http://wikimediafoundation.org - Faqja e internetit e Wikimedia Foundation
* http://meta.wikimedia.org - Meta-Wiki shërben si platformë për dokumentacione dhe diskusione për të gjitha projektet në Wikimedia
 
[[Kategoria:Organizata]]
[[Kategoria:Wikimedia]]
 
[[af:Wikimedia-stigting]]
[[als:Wikimedia]]
[[an:Fundación Wikimedia]]
[[ar:مؤسسة ويكيميديا]]
[[arz:مؤسسة ويكيميديا]]
[[as:ৱিকিমিডিয়া ফাউণ্ডেশ্যন]]
[[ast:Fundación Wikimedia]]
[[az:Vikimedia]]
[[bar:Wikimedia]]
[[bat-smg:Vikimedėjė]]
[[be:Фонд Вікімедыя]]
[[be-x-old:Фундацыя «Вікімэдыя»]]
[[bg:Уикимедия]]
[[bh:विकिमीडिया फाउन्डेशन]]
[[bjn:Wikimedia Foundation]]
[[bn:উইকিমিডিয়া ফাউন্ডেশন]]
[[br:Wikimedia Foundation]]
[[ca:Fundació Wikimedia]]
[[ce:Хьундуз Викимедиа]]
[[ceb:Wikimedia Foundation]]
[[ch:Wikimedia Foundation]]
[[cs:Wikimedia Foundation]]
[[csb:Wikimedia]]
[[cv:Фонд Викимедиа]]
[[da:Wikimedia]]
[[de:Wikimedia]]
[[el:Wikimedia]]
[[en:Wikimedia Foundation]]
[[eo:Fondaĵo Vikimedio]]
[[es:Fundación Wikimedia]]
[[et:Wikimedia Foundation]]
[[eu:Wikimedia Fundazioa]]
[[fa:بنیاد ویکی‌مدیا]]
[[fi:Wikimedia]]
[[fiu-vro:Vikimeediä Tsihtsäädüng]]
[[fo:Wikimedia]]
[[fr:Wikimedia Foundation]]
[[ga:Wikimedia Foundation]]
[[gd:Wikimedia]]
[[gl:Fundación Wikimedia]]
[[gu:વિકિમીડિયા ફાઉન્ડેશન]]
[[gv:Wikimedia]]
[[he:קרן ויקימדיה]]
[[hi:विकिमीडिया फाउंडेशन]]
[[hr:Wikimedija]]
[[hu:Wikimédia Alapítvány]]
[[hy:Վիքիմեդիա Հիմնադրամ]]
[[ia:Wikimedia]]
[[id:Wikimedia Foundation]]
[[ilo:Pundasion ti Wikimedia]]
[[is:Wikimedia]]
[[it:Wikimedia Foundation]]
[[ja:ウィキメディア財団]]
[[jv:Wikimedia Foundation]]
[[ka:ფონდი ვიკიმედია]]
[[ki:Wikimedia]]
[[kl:Wikimedia]]
[[ko:위키미디어 재단]]
[[ku:Weqfa Wikimedia]]
[[la:Vicimedia]]
[[lad:Fondasion Wikimedia]]
[[lb:Wikimedia]]
[[li:Wikimedia Foundation]]
[[lt:Vikimedijos fondas]]
[[lv:Wikimedia Foundation]]
[[map-bms:Wikimedia Foundation]]
[[mg:Wikimedia Foundation]]
[[mk:Фондација Викимедија]]
[[ml:വിക്കിമീഡിയ ഫൗണ്ടേഷൻ]]
[[mr:विकिमीडिया फाउंडेशन]]
[[ms:Wikimedia Foundation]]
[[mt:Fondazzjoni Wikimedia]]
[[nds-nl:Wikimedia Foundation]]
[[nl:Wikimedia Foundation]]
[[nn:Wikimedia]]
[[no:Wikimedia]]
[[oc:Wikimedia Foundation]]
[[or:ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ]]
[[pam:Katatagan Wikimedia]]
[[pap:Fundashon Wikipedia]]
[[pl:Wikimedia Foundation]]
[[ps:ويکيمېډيا بنسټ]]
[[pt:Wikimedia Foundation]]
[[qu:Wikimedia]]
[[ro:Wikimedia]]
[[ru:Фонд Викимедиа]]
[[rue:Фонд Вікімедія]]
[[sa:विकिमीडिया]]
[[sah:Wikimedia]]
[[scn:Funnaziuni Wikimedia]]
[[sco:Wikimedia]]
[[sh:Wikimedia]]
[[si:විකිමීඩියා පදනම]]
[[simple:Wikimedia Foundation]]
[[sk:Wikimedia Foundation]]
[[sl:Fundacija Wikimedia]]
[[so:Wikimedia]]
[[sr:Задужбина Викимедије]]
[[sv:Wikimedia Foundation]]
[[sw:Wikimedia Foundation]]
[[ta:விக்கிமீடியா நிறுவனம்]]
[[te:వికీమీడియా ఫౌండేషన్]]
[[th:วิกิมีเดีย]]
[[tl:Pundasyong Wikimedia]]
[[tr:Wikimedia Foundation]]
[[tt:Wikimedia]]
[[ug:ۋىكىپېدىيە ۋەخپى]]
[[uk:Фонд Вікімедіа]]
[[vec:Wikimedia Foundation]]
[[vep:Vikimedii]]
[[vi:Wikimedia Foundation]]
[[xal:Бикимедиа көрң]]
[[xmf:ფონდი ვიკიმედია]]
[[yi:וויקימעדיע פונדאציע]]
[[yo:Wikimedia]]
[[zh:维基媒体基金会]]
[[zh-min-nan:Wikimedia]]
[[zh-yue:維基媒體基金會]]
91

edits