Dallime mes rishikimeve të "Josif Minga"

No change in size ,  10 vjet më parë
v
Ndreqje drejtshkrimi
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v (Ndreqje drejtshkrimi)
Josif Minga është një kompozitor shqiptar.
 
Josif Minga ka lindur në [[Korçë]] më 14 qershor 1953. Mbaroi Shkollënshkollën e MesmemesmePërgjithshmepërgjithshme, duke shfaqur njëkohësisht prirje për muzikën. Kontaktet e para ishin nëpërmjet instrumentit të fizarmonikës dhe më pas me krijimtarinë muzikore. Më 1976 mbaron Institutin e Lartë të Arteve në degët teori dhe kompozicion me prof. [[Çesk Zadeja]]. Më pas, për 13 vjet punon si pedagog në shkollën e mesme artistike “Tefta Tashko Koço” në Korçë, duke dhënë mësim në lëndët harmoni, orkestracion e solfezh.
 
Në vitet 1987 –1993 punon si kompozitor në profesion të lirë.