Dallime mes rishikimeve të "Mynihu"

17 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: gv:München)
No edit summary
Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i Gjermanise ne futboll, FC Bayern München, i cili konsiderohet si njeri nga ekipet me te mira evropiane ne futboll.
 
Në këtë qytet cdo vit festohet edhe festa me e madhe popullore (festa e birres), e njohur si [[Oktoberfesti|Oktoberfest]], te cilen per cdo vit e vizitojne per 2 jave me radhe rreth 6 milion njerez.
 
Kjo feste e ka rrjedhen e saj qe nga 12 tetori 1810 me rastin e marteses se Princit bavares Ludwig dhe princeses Theresia. Per hir te saj vendi ku mbahet kjo feste quhet Theresienwiese.