Dallime mes rishikimeve të "Richard Nixon"

44 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Ndreqje drejtshkrimi; Uotergejti është i njohur me këtë emër, të përdorur në Shqipëri që herët
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Ndreqje drejtshkrimi; Uotergejti është i njohur me këtë emër, të përdorur në Shqipëri që herët)
[[Skeda:Nixon 30-0316a.jpg|thumb|right|200px|Richard Nixon]]
 
'''Richard Milhous Nixon''' lindi më [[9 janar]] [[1913]] në [[Yorba Linda]], [[Kalifornia|Kaliforni]]; vdiq më [[22 prill]] [[1994]] në [[New York City]]. Ishte [[politikan]] amerikan dhe [[Lista e Presidentëve të ShBA|President i ShBA]] i 37-të me radhë në periudhën ([[1969]] - [[1974]]).
'''Nixon''' është i vetmi Kryetar i ShBA që ka dhënë dorëheqje gjatë legislaturesmandatit presidencialepresidencial pa e përfunduar mandatin e dytë për shkak të përzierjes së tij në një aferëskandal korruptivekorrupsioni gjegjësisht e njohur n histori dhe publik si [[Skandali i Watergatit|Skandalit të WatergatitUotergejtit]].
 
{{Poli-cung}}