Dallime mes rishikimeve të "Jetëshkrimi"

1.364 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2) (roboti shtoj: lad:Biografiya)
No edit summary
'''Biografia''' nga [[greqishtja e lashtë]] në kuptimin përshkrim i jashtëm, mental si dhe zhvillimit shpirtëror të një njeri. Fjala '''biografi''' është e përbërë nga : ''bios'' që do të thotë ''jetë'' dhe ''graphia'' që do të thotë ''shkrim'', që bashkuar ka kuptimin ''Shkrimi i jetës''. Për përshkrimin e jetës së njerëzve zakonisht merren Biografët të cilët ndjekin mësime të posaçme mbi përshkrimin e jetës (Biografika).
 
Mal Dula Bajraktari 1851-1914
== Historia ==
Biografia si art letrarë u krijua në kohën e lashtë. Greku i lashtë, Plutarku në veprën e tij "Vitae parallalae" përshkonte persona të njohur tipik nga shoqëria romake dhe ajo greke.
Lindi ne Pac Bȳtȳç te Malesise se Gjakoves ne nje familje me vyrtyte te larta patriotike.Ne çerekun e katert te shek...19-te është nje nga figurat me kryesore te malësisë se Gjakoves,ështe nje nga shtate delegatet ne lidhjen e Prizrenit Binak Alia,Ali Ibra,Mal Dula,Ahmet Sadria,Halil Brahimi,Qerim Delia,Mic Sokoli. Ne vitet 1878-1881 eshte prijesi i djelmnise se Bytyçit ne mbrojtjen e trojeve shqiptare se bashku me mbi 2000 forca te tjera te malesise se Gjakoves,ne mbrojtjen e Plaves dhe Gucise ne mbrojtjen e Gjakoves,Hotit dh Grudes sebashku me nipin e ti Mic Sokoli dhe komandante te tjere Binak Alia,Ali Ibra,Halil Brahimi,jane ne krye te forcave malesore per mbrojtjen e trojeve shqiptare.Mal Dula me djelmnine e Bytyçit e Berishes dallohet ne betejen e Velikes si nje udheheqes luftarak i shquar.Mal Dula,Halil Brahimi,Ahmet Sadria jane ne krye te forcave te Gashit,Bytyçite e Berishes ne sulmin kunder forcave te Knjaz Nikolles te Malit te Zi.luftoi deri ne fund ne mbrojtje te lidhjes se Prizrenit kur ajo u shtyp me force.
 
{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi]]
 
[[an:Biografía]]
[[ar:كتاب سيرة]]
[[ast:Biografía]]
[[az:Tərcümeyi-hal]]
[[be:Біяграфія]]
[[be-x-old:Біяграфія]]
[[bg:Биография]]
[[bn:জীবনী]]
[[br:Buhezskrid]]
[[bs:Biografija]]
[[ca:Biografia]]
[[ceb:Sugibuhi]]
[[cs:Biografie]]
[[cy:Cofiant]]
[[da:Biografi]]
[[de:Biografie]]
[[dv:ޙަޔާތުނާމާ]]
[[el:Βιογραφία]]
[[en:Biography]]
[[eo:Biografio]]
[[es:Biografía]]
[[et:Biograafia]]
[[eu:Biografia]]
[[fa:زندگی‌نامه]]
[[fi:Elämäkerta]]
[[fr:Biographie]]
[[fy:Biografy]]
[[ga:Beathaisnéis]]
[[gd:Beath-eachdraidh]]
[[gl:Biografía]]
[[gu:જીવનચરિત્ર]]
[[he:ביוגרפיה]]
[[hi:जीवनी]]
[[hr:Životopis]]
[[hu:Életrajz]]
[[ia:Biographia]]
[[id:Biografi]]
[[io:Biografio]]
[[is:Ævisaga]]
[[it:Biografia]]
[[ja:伝記]]
[[jv:Biografi]]
[[ka:ბიოგრაფია]]
[[kk:Өмірбаян]]
[[kn:ಆತ್ಮ ಚರಿತ್ರೆ]]
[[ko:전기 (문학)]]
[[ku:Jînenîgarî]]
[[ky:Өмүр баян]]
[[la:Biographia]]
[[lad:Biografiya]]
[[lt:Biografija]]
[[lv:Biogrāfija]]
[[mk:Биографија]]
[[ml:ജീവചരിത്രം]]
[[ms:Biografi]]
[[ne:जीवनी]]
[[nl:Biografie]]
[[nn:Biografi]]
[[no:Biografi]]
[[oc:Biografia]]
[[pl:Biografia]]
[[pt:Biografia]]
[[qu:Kawsay qillqa]]
[[ru:Биография]]
[[sa:जीवनी]]
[[sco:Biographies]]
[[sh:Biografija]]
[[simple:Biography]]
[[sk:Biografia]]
[[sl:Biografija]]
[[sr:Биографија]]
[[sv:Biografi]]
[[te:జీవిత చరిత్ర]]
[[th:ชีวประวัติ]]
[[tl:Talambuhay]]
[[tr:Biyografi]]
[[uk:Біографія]]
[[vi:Tiểu sử]]
[[wa:Biyografeye]]
[[war:Biyograpiya]]
[[yi:ביאגראפיע]]
[[zh:傳記]]
Anonymous user