Ndryshimi mes inspektimeve të "Nilo Borxhia"

1.152 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Nilo Borxhia''', ose '''Nili Borshia''' ([[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha ortodokse|ritit ortodoks]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. [[Ortodoksia në Shqipëri|Misionar ortodoks]] në [[Shqiperi]], themeluar asamblenë e murgjit ortodoksë në Atëdhe, dhe në Itali themeluar një institut fetar për motrat shqiptare.
dijetar arberesh
 
== Vlera te vecanta ==
 
 
Nje deshmi te patjetersueshme te gjuhetarit gjenial shqiptar Eqerem Cabej, i cili thote
se kishte takuar ne Itali dijetarin arberesh Nilo Borxhia ne 1940, i cili i kishte thene se kishte
zbuluar ne arkivat e Vatikanit nje doreshkrim te plote ne gjuhen shqipe me te vjeter se sa libri i famshem i Gjon Buzukut i vitit 1555.
[[Kategoria:intelektuale]]
 
=== Punimet kryesore ===
*'' Liturgjia Komentari i Shën Germain dhe versioni latin i Anastasius bibliotekar'', botimi i dytë, Grotaferratë 1912.
*'' Nëse Fryma e Shenjtë PRANOJ emrin εἰκών'' (imazh), ibid. 1915.
*'' Jezusi në jetën eukaristike'', Grotaferratë 1917.
*'' Ωρολόγιον "Dita" e Kishave të ritit bizantin, Romë 1929.
*'' Kalimi Ungjilli në gjuhën shqipe'' të shekullit. XIV, Grotaferratë 1930.
*'' Fragmente lashtë eukaristike''. Poezi ese shenjtë popullore bizantine, ibid. 1932.
*'' Murgjit shqiptarë e Italisë në Shqipëri'', Romë 1935-1942.
Anonymous user