Ndryshimi mes inspektimeve të "Nilo Borxhia"

176 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|}}
 
'''Nilo Borxhia''', ose '''Nili Borshia''' ([[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha ortodokse|ritit ortodoks]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. [[Ortodoksia në Shqipëri|Misionar ortodoks]] në [[Shqiperi]], veçanërisht në jug, në qytetin e [[Himara|Himarës]], themeluar asamblenë e murgjit ortodoksë në Atëdhe,. dhe vitin Itali[[1921]] themeluarai njëthemeloi institutInstitutin fetar përe motrat"bijat e Shën Makrinës", duke pasur si qëllim të saj shkollimin dhe arsimimin e vajzave të reja të kolonive shqiptare në Itali.
 
== Vlera te vecanta ==
*[[Kisha Bizantine Arbëreshe]]
 
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Murg shqiptarë]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
Anonymous user