Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: diq:Ewropaya Miyanêne)
Në kohën e e revolucionit industrial fillon të afirmohet për pasuritë e mëdha në mineralet e dobishme. Sidomos rezervat e mëdha të qymyrit e intensifikojnë zhvillimin e industrisë.
 
[[Alpet]] në saje të sipërfaqeve me kullosa dhe cilësore ekonomia është përqendruar në zhvillimin e blegtorisë, e cila është orientuar në prodhimin e qumështit dhe të mishit. Energjia ujore e përfituar nga lumenjtë e shumt dhe të pasur me ujë mundëson zhvillimin e industrisë.Kumunikacioni është i zhvilluar,por më tepër ka karakter transit.
 
{{Evropa-regjione}}
Anonymous user