Dallime mes rishikimeve të "Shkenca kognitive"

1.309 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Shkenca kognitive''' është studimi shkencor ndërdisiplinor i [[Mendja|mendjes]] dhe proceseve të saj. Ajo shqyrton se çfarë është [[njohja]], për çfarë shërben dhe si funksionon. Shkenca kognitive përfshin hulumtimin e [[Inteligjenca|inteligjencës]] dhe [[Sjellja|sjelljes]], duke u koncentruar veçanërisht në atë se si informacioni përfaqësohet, procesohet, dhe transformohet (në fushat si [[përceptimi]], [[Gjuha (komunikim)|gjuha]], [[kujtesa]], [[arsyeja]], dhe [[emocioni]]) brenda [[Sistemi nervor|sistemit nervor]] (te njeriu apo kafshët tjera) dhe makinave (p.sh. [[kompjuteri]]). Shkenca kognitive përbëhet nga disiplina të shumta hulumtuese, duke përfshirë [[Psikologjia|psikologjinë]], [[Inteligjenca artificiale|inteligjencën artificiale]], [[Filozofia|filozofinë]], [[Neuroshkenca|neuroshkencën]], [[Gjuhësia|gjuhësinë]], dhe [[Antropologjia|antropologjinë]]. Ajo përfshin shumë nivele të analizës, duke filluar nga [[mësimi]] i nivelit të ulët dhe mekanizmat e vendimmarrjes deri te [[logjika]] e nivelit të lartë dhe planifikimi; nga qarqet nervore në organizimin modular të [[Truri|trurit]]. Koncepti fundamental i shkencës kognitive është që mendimi më së miri mund të kuptohet nëpërmjet strukturave përfaqësuese të mendjes dhe procedurave kompjuterike që operojnë në ato struktura.
 
[[Kategoria:Shkencë kognitive| ]]
 
[[ar:علوم استعرافية]]
[[bn:বোধ বিজ্ঞান]]
[[be:Кагнітыўныя навукі]]
[[bg:Когнитивна наука]]
[[bs:Kognitivna nauka]]
[[ca:Ciència cognitiva]]
[[cs:Kognitivní věda]]
[[de:Kognitionswissenschaft]]
[[et:Tunnetusteadus]]
[[el:Γνωσιακή επιστήμη]]
[[en:Cognitive science]]
[[es:Ciencia cognitiva]]
[[eo:Kognoscienco]]
[[fa:علوم شناختی]]
[[fr:Sciences cognitives]]
[[gd:Saidheans “Cognitive”]]
[[ko:인지과학]]
[[hr:Kognitivna znanost]]
[[is:Vitsmunavísindi]]
[[it:Scienze cognitive]]
[[he:מדעים קוגניטיביים]]
[[la:Scientia cognitiva]]
[[lt:Kognityviniai mokslai]]
[[li:Cognitieweitesjap]]
[[hu:Kognitív tudomány]]
[[ms:Sains kognitif]]
[[nl:Cognitiewetenschap]]
[[ja:認知科学]]
[[no:Kognitiv vitenskap]]
[[nn:Kognitive vitskapar]]
[[pl:Kognitywistyka]]
[[pt:Ciência cognitiva]]
[[ru:Когнитивистика]]
[[simple:Cognitive science]]
[[sk:Kognitívna veda]]
[[sr:Когнитивна наука]]
[[sh:Kognitivna nauka]]
[[fi:Kognitiotiede]]
[[sv:Kognitionsvetenskap]]
[[tl:Agham na pampagtalos]]
[[th:ประชานศาสตร์]]
[[tr:Bilişsel bilim]]
[[uk:Когнітивна наука]]
[[ur:علم ادراک]]
[[vi:Khoa học nhận thức]]
[[zh:认知科学]]